W Szwecji bank centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian

W Szwecji bank centralny Riksbank utrzymał stopy procentowe bez zmian – benchmark wynosi 0,00 proc. – podał bank w komunikacie.

Taka decyzja banku była oczekiwana przez analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg. Spodziewali się oni też, że bank wyśle „ostrożny sygnał podwyżki stóp procentowych na horyzoncie”.

Tymczasem Riksbank uniknął zasygnalizowania jakiegokolwiek zacieśniania polityki po pandemii Covid-19, zachowując „gołębi” ton.

Riksbank prognozuje, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie do III kw. 2024 r., co oznaczałoby utrzymywanie jego stopy referencyjnej na poziomie zera lub niższym przez całą dekadę.

Bank wskazał, że jest przygotowany do wspierania gospodarki, jeśli obecne ożywienie osłabnie.

Riksbank zwrócił uwagę, że „rosnący globalny popyt i problemy z transportem doprowadziły do szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych w kilku obszarach”.

„Jednak wzrosty cen ocenia się jako w dużej mierze tymczasowe. Kiedy wzrost gospodarczy wejdzie w spokojniejszą fazę oczekuje się, że wąskie gardła znikną, a inflacja spowolni” – napisano w komunikacie Riksbanku.

Szwedzka gospodarka radziła sobie podczas pandemii Covid-19 lepiej niż większość bogatych krajów, dzięki hojnemu systemowi opieki społecznej i powszechnej cyfryzacji, które to czynniki sprawiły, że praca zdalna była dla Szwedów mniej uciążliwa.

Ostanie zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowały jednak przerwy w zakładach pracy, co wpłynęło m.in. na podniesienie cen towarów i poddało w wątpliwość ożywienie gospodarcze kraju, który pozostaje zależny od eksportu.

aj/ osz/


Artykuły powiązane

Szwedzkie doświadczenia z ujemnymi stopami banku centralnego

Kategoria: VoxEU
Szwedzkie doświadczenie ujemnych stóp procentowych prowadzi do jasnego wniosku: nie róbcie tego więcej, a przynajmniej nie w sytuacji, gdy krajowa gospodarka dynamicznie się rozwija, krajowa inflacja uzależniona jest od inflacji zagranicznej, a dodatkowo narastają nierównowagi finansowe z powodu wysokiej inflacji cen aktywów.
Szwedzkie doświadczenia z ujemnymi stopami banku centralnego

Wywiad ze Stefanem Ingvesem, prezesem Riksbanku

Kategoria: Pracownicy NBP
Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, rozmawia ze Stefanem Ingvesem, prezesem banku centralnego Szwecji (Riksbanku), w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego:
Wywiad ze Stefanem Ingvesem, prezesem Riksbanku