W Warszawie w II kwartale 2011 r. było najwięcej debiutów giełdowych w Europie

Warszawa utrzymała pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów na giełdzie. Od początku kwietnia do końca czerwca na warszawski parkiet weszło 55 nowych spółek. To o 10 więcej niż w rekordowym do tej pory I kwartale 2011. Na rynku głównym znalazło się 13 nowych firm. Na NewConnect – łagodniej regulowany rynek dla mniejszych spółek, weszły 42 firmy.

Całkowita wartość nowych emisji akcji wprowadzonych do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych wyniosła w II kwartale 600 milionów euro. Daje to Warszawie trzecie miejsce w Europie, za Londynem (10,3 mld euro) i Frankfurtem (960 mln euro).

Dane dotyczące debiutów firm na europejskich giełdach zbiera i publikuje PWC.

Oprac. Krzysztof Nędzyński


Artykuły powiązane

Rządy wycofują się z akcjonariatu banków

Kategoria: Rynki kapitałowe
W krajach rozwiniętych banki należą zwykle do międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, trudno więc mówić o narodowości kapitału. Na rynkach wschodzących państwo często jest właścicielem banków, choć zwykle jego władza kurczy się. Osoby fizyczne rzadko posiadają znaczące pakiety bankowych akcji.
Rządy wycofują się z akcjonariatu banków

Tani pieniądz odmroził rynki IPO

Kategoria: Analizy
Wartość pierwszych publicznych ofert przeprowadzonych w połowie czerwca 2020 r. w USA i Europie była o blisko 1/3 niższa niż rok wcześniej. Zaważyła wielotygodniowa przerwa spowodowana pandemią COVID-19. Rynki IPO po obu stronach Atlantyku ożyły dopiero w połowie maja.
Tani pieniądz odmroził rynki IPO

Karawana jednorożców wędruje na giełdę

Kategoria: Analizy
Czy 2019 r. zostanie zapamiętany jako rok debiutów giełdowych jednorożców, czyli start-upów wycenianych na rynku prywatnym na ponad miliard dolarów? Przynajmniej kilkanaście, w tym kilka bardzo dużych, jest w drodze na giełdę, a kilka w tym roku już na nią weszło.
Karawana jednorożców wędruje na giełdę