Wiceprezes MNB: W IV możliwa podwyżka stóp na Węgrzech

Już w czerwcu możliwa jest podwyżka stóp procentowych przez Narodowy Bank Węgier – powiedział w poniedziałek wiceprezes banku Barnabas Virag.

„To będzie proces oparty o dane, w kilku krokach (…) możliwość podwyżki stopy referencyjnej jest warta rozważenia już w czerwcu. (…) Nie możemy nie doceniać ryzyka trwałego wzrostu inflacji, będziemy aktywnie reagować na ryzyko inflacyjne” – powiedział Virag.

„Będziemy stosować mieszaną strategię: aktywnie kształtować krótkoterminowe stopy (…), równolegle pracując nad wycofaniem narzędzi kryzysowych” – dodał.

W kwietniu inflacja na Węgrzech osiągnęła 9-letnie maksimum 5,1 proc.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Inflacyjna fatamorgana konsumentów

Kategoria: Analizy
W czasach, gdy wiele banków centralnych prowadzi politykę pieniężną w oparciu o stopy bliskie zera lub ujemne, wzrasta rola oczekiwań nie tylko w odniesieniu do przyszłych stóp procentowych, ale również inflacji. Bankierzy centralni chcą wpływać na oczekiwania inflacyjne konsumentów.
Inflacyjna fatamorgana konsumentów

Ekonomiści nie przewidują wzrostu inflacji w Wielkiej Brytanii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ekonomiści nie przewidują istotnego wzrostu inflacji w gospodarce brytyjskiej w najbliższym dziesięcioleciu. Główne czynniki oddziałujące na inflację w tym okresie to dynamika wzrostu gospodarki brytyjskiej, brexit, zadłużenie publiczne i czynniki globalne.
Ekonomiści nie przewidują wzrostu inflacji w Wielkiej Brytanii