Brexit nie zakłóci handlu między Irlandią Północną a Irlandią
Kategoria: Analizy
W nadchodzących tygodniach rząd Borisa Johnsona opracuje przepisy mające na celu zmianę części umowy z UE ws. Brexitu – powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Zmiana może doprowadzić do eskalacji napięć z Unią Europejską w związku z porozumieniami handlowymi ws. Irlandii Płn.
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potwierdziła we wtorek w brytyjskiej Izbie Gmin, że brytyjski rząd zamierza wprowadzić przepisy wprowadzające zmiany w protokole dotyczącym Irlandii Północnej.
„Porozumienie wielkopiątkowe z Belfastu jest zagrożone. Dzieje się tak, ponieważ protokół ws. Irlandii Północnej nie ma wsparcia niezbędnego w jednej części społeczności w Irlandii Północnej” – powiedziała Truss.
Dodała, że choć rząd woli osiągnąć rozwiązanie wspólnie z UE, to zamierza podjąć prace nad ustawą równolegle z rozmowami.
UE podała wcześniej, że jest gotowa zawiesić całą umowę handlową, jeśli Johnson spełni swoje groźby.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič poinformował w odpowiedzi na słowa Truss, że to oświadczenie budzi obawy co do przyszłości porozumienia ws. Brexitu, dodając, że Unia Europejska odpowie wszystkimi dostępnymi środkami na zmiany w brytyjskim prawie dotyczącym umowy brexitowej.
Protokół północnoirlandzki jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji. Zgodnie z protokołem Irlandia Północna pozostała w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie powstała faktyczna granica celna między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa.
To powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej. Rząd Johnsona jest sfrustrowany tym, że umowa stworzyła granicę celną między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii, zakłócając handel i przyczyniając się do upadku rządu regionu.
Umowa o warunkach Brexitu weszła w życie 31 stycznia 2020 r., gdy Wielka Brytania formalnie wystąpiła z UE.
Po informacji o zmianach w przepisach rentowność 5-letnich obligacji brytyjskich rośnie o 16 pb do 1,52 proc.
kkr/ osz/