Williams z Fed spodziewa się, że bank obniży stopy proc. w USA w tym roku

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Williams, ocenił w czwartek, że nie widzi potrzeby dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA i powtórzył, że spodziewa się, iż bank centralny obniży stopy procentowe jeszcze w tym roku.

„Spodziewam się, że obniżymy stopy procentowe jeszcze w 2024 r.” – powiedział Williams podczas wystąpienia w Nowym Jorku na 92. dorocznej gali Citizens Budget Commission.

„Myślę, że ma to sens, gdy inflacja spada, gospodarka jest w lepszej równowadze, że zamierzamy przesunąć stopy procentowe z powrotem na bardziej >>normalne<< poziomy” – powiedział bankier, dodając jednocześnie, że „nie ma pilności, aby to zrobić”.

Prezes Fed w Nowym Jorku ocenił, że polityka pieniężna w USA jest „w dobrym miejscu” i zadaniem banku jest teraz uzyskanie pewności, że inflacja spada do celu 2 proc.

Williams wskazał, że nie widzi warunków, które mogłyby skłonić Fed do ponownego podniesienia docelowej stopy procentowej.

„W oparciu o to, co widzę teraz, nie musimy dalej zaostrzać polityki pieniężnej” – powiedział. Dodał jednak, że „jeśli perspektywy się zmienią, jeśli warunki gospodarcze zmienią się dość znacząco, Fed będzie musiał to przemyśleć”.

Jak wskazuje agencja Reutera, Williams w dużej mierze powtórzył ocenę, którą wygłosił podczas przemówienia w środę na Long Island.

Inwestorzy oczekują się, że Fed obniży docelowy zakres stóp procentowych do 5,25–5,5 proc. jeszcze w 2024 r., choć mocna aktywność gospodarcza i nierównomierny odwrót presji inflacyjnej wprowadził niepewność na rynkach.

pat/ asa/


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna