Wlk. Brytania: O 0,2 proc. wzrosły rdr ceny konsumpcyjne w VIII ’20

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w sierpniu 2020 r. w ujęciu rdr wzrosły o 0,2 proc. – podał urząd statystyczny.

Analitycy spodziewali się braku zmian, po zwyżce poprzednio o 1,0 proc.

CPI bazowa w sierpniu 2020 r. wzrosła w ujęciu rdr o 0,9 proc. wobec +1,8 proc. w lipcu 2020 r. i prognoz na sierpień 2020 r. +0,5 proc. – wynika z danych statystycznych.

W ujęciu mdm CPI w sierpniu 2020 r. spadła o 0,4 proc., wobec +0,4 w lipcu 2020 r. i prognoz na sierpień 2020 r. -0,6 proc.

aj/ana/


Artykuły powiązane

Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne, więc np. nie istnieje jedna, „rzeczywista” inflacja, nie ma też idealnego jej wskaźnika. Sposoby na mierzenie spadku siły nabywczej pieniądza zmieniają się od stuleci, a nowe technologie pozwalają na udoskonalanie metody – mówi dr hab. inż. Jacek Białek, ekspert GUS i prof. Uniwersytetu Łódzkiego.
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne

Wpływ digitalizacji na inflację w Polsce

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
Niska inflacja w Polsce ma też swoje cyfrowe źródła. Digitalizacja prowadzi do spadku inflacji CPI, inflacji bazowej oraz szeregu komponentów koszyka konsumenta. Rozwój e-commerce i porównywanie cen przez konsumentów wspiera konkurencję i oddziałuje w kierunku niższego tempa wzrostu cen w gospodarce.
Wpływ digitalizacji na inflację w Polsce

Inflacja wzrośnie, decydujące będą ceny energii

Kategoria: Raporty
Odczyt inflacji CPI w 2019 roku na poziomie 3,2 proc. zakłada centralna ścieżka listopadowej projekcji NBP. To 0,5 pkt. proc. więcej niż w poprzedniej lipcowej projekcji. To prawie w całości wynik wzrostu cen energii. Nierealistycznego wzrostu – dodaje część członków RPP i ekonomistów z banków komercyjnych.
Inflacja wzrośnie, decydujące będą ceny energii