Włochy: 5 mld euro pomocy dla branż w kryzysie z pow. COVID-19

Rząd Włoch przyjął dekret o przyznaniu 5 mld euro pomocy dla branż, które ponoszą straty w wyniku działania nowych restrykcji, wprowadzonych z powodu drugiej fali epidemii koronawirusa. 1 mld euro przeznaczono dla placówek kultury i dla turystyki.

Dekret przewiduje odszkodowania, które mają wynosić nawet czterokrotność rekompensat, przyznanych na wiosnę z powodu spadku wpływów w wyniku lockdownu.

Wsparcie otrzyma głównie branża gastronomiczna oraz turystyczna i właściciele siłowni, klubów fitness, zamkniętych na mocy najnowszej decyzji rządu. Rada Ministrów zdecydowała, że rekompensata nie może przekraczać 150 tys. euro dla jednego podmiotu.

Wsparcie dostaną też właściciele firm przewozowych, z których usług korzystają zazwyczaj turyści. Sezonowi pracownicy branży turystycznej dostaną po 1000 euro zasiłku miesięcznie, a po 800 euro – osoby pracujące w sektorze sportu i fitness.

Do 31 stycznia 2021 r. przedłużono wypłatę zasiłków postojowych oraz zakaz zwalniania pracowników.

Minister finansów Roberto Gualtieri zapewnił, że rząd przyznaje wsparcie w „rekordowym tempie”.

Szef resortu kultury Dario Franceschini ogłosił, że wysokość wsparcia dla tego sektora oraz podległej mu turystyki, to łącznie 1 mld euro. Jest to rekompensata za zamknięcie kin, teatrów, sal koncertowych oraz dla pogrążonych w kryzysie hotelarzy.

Pieniądze trafią na konta w połowie listopada – zapowiedział premier Giuseppe Conte na konferencji prasowej. Dodał zarazem, odnosząc się do nowych restrykcji: „Jeśli będziemy przestrzegać tych kroków, mamy duże szanse na to, że grudzień spędzimy z pewnym spokojem, bez obciążonego systemu ochrony zdrowia”.

„W przeciwnym razie staniemy wobec konieczności lockdownu, musimy tego uniknąć” – ostrzegł szef rządu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka
sw/mal/osz/


Artykuły powiązane

Dobre wakacje wzmacniają gospodarki

Kategoria: Oko na gospodarkę
USA i Chiny to największe w świecie rynki usług turystycznych. Biorąc pod uwagę wielkość gospodarek od portfeli i kaprysów turystów najbardziej uzależnione są Filipiny i Tajlandia. W Polsce, tak jak w świecie, turystyka rozwija się szybciej niż gospodarka, ale jej znaczenie jest wciąż niewielkie.
Dobre wakacje wzmacniają gospodarki

Internet jest dziś dla kultury tym, czym kiedyś maszyna drukarska

Kategoria: Trendy gospodarcze
Krytycy uważają, że w internecie promuje się głównie kulturę niską. - Aż tak źle nie jest. Dzięki rewolucji cyfrowej kultura przeżywa odrodzenie - twierdzi prof. Joel Waldfogel, ekonomista z Uniwersytetu w Minnesocie, autor książki "Renesans Cyfrowy: Co dane i ekonomia mówią o przyszłości kultury popularnej".
Internet jest dziś dla kultury tym, czym kiedyś maszyna drukarska

Węgry wobec pandemii COVID-19 – wymiar gospodarczy

Kategoria: Raporty
Na Węgrzech dwa pierwsze przypadki chorych na COVID-19 ujawniono 4 marca 2020 r. Wtedy też rozpoczęto działania służące powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz te mające ochronić gospodarkę.
Węgry wobec pandemii COVID-19 – wymiar gospodarczy