Włochy: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem – ponad 94 tys.

Ponad 94 tysiące zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech – podało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarło 60 osób. Dane te wskazują na kolejną, zapowiadaną przez ekspertów, falę pandemii, wywołaną przez subwariant Omikronu.

Obecnie aktywnie zakażonych jest we Włoszech – według oficjalnych danych – 835 tys. osób. 26 procent testów daje wynik pozytywny.

Jak mówią specjaliści, zdecydowana większość przypadków zakażeń subwariantem Omikronu daje lekkie objawy i mija po siedmiu dniach, podczas gdy we wcześniejszych fazach negatywny wynik testu uzyskiwało się nawet po dwóch tygodniach. Najczęstsze objawy to ból głowy i gorączka, bóle mięśniowe i zmęczenie.

„To jasne, że wirus się zmienił. Staje się infekcją dróg oddechowych, podobną do przeziębienia i z wyjątkiem osób osłabionych nie schodzi do płuc” – wyjaśnił wirusolog Mauro Pistello ze szpitala w Pizie. Jak dodał, obecny wariant „zbliża się do koronawirusa, którego poznaliśmy przed epidemią w Wuhan i jaki znamy od setek lat”.

Podkreśla się zarazem, że obecna faza pandemii różni się także tym, że faktyczna liczba zakażonych jest znacznie wyższa od tej podawanej w codziennych raportach resortu zdrowia. Wynika to z tego, że wiele osób robi domowe testy na koronawirusa, a zatem poza oficjalnymi statystykami. Ludzie ci unikają testów w aptekach po to, aby w przypadku pozytywnego wyniku nie zostać skierowanym na domową izolację.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ ap/ asa/


Artykuły powiązane

Kosztowna strategia „zero COVID-19”

Kategoria: Trendy gospodarcze
Lockdown Szanghaju wywołał w Chinach debatę na temat sensowności takiej strategii, w sytuacji gdy ujawniają się jej wysokie koszty gospodarcze.
Kosztowna strategia „zero COVID-19”

Lepiej chorować w Singapurze niż w USA

Kategoria: Analizy
Ochrona zdrowia to kwestia nie tylko medycyny, lecz również ekonomii. Źle skonstruowany system, jak np. w USA, przyczynia się do marnowania zasobów i zdrowia. Z drugiej strony przykład Singapuru pokazuje, że możliwe jest stworzenie systemu skutecznego medycznie i wydajnego gospodarczo.
Lepiej chorować w Singapurze niż w USA

Informacja jest kluczem do zakończenia pandemii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozwiązanie problemu niedostatku informacji jest kluczowe dla skutecznej walki z pandemią COVID-19 – przekonuje ekonomista Joshua Gans w książce “The Pandemic Information Gap”.
Informacja jest kluczem do zakończenia pandemii