Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 48,0 pkt

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu 2024 r. wyniósł 48,0 pkt wobec 47,9 pkt w lutym 2024 r. – podał S&P Global.

Autorzy badania podają, że respondenci badania zwracali uwagę w marcu na słabe warunki popytu w kraju i za granicą, zwłaszcza na głównych rynkach eksportowych Europy Zachodniej.

Z kolei ceny zakupu środków produkcji nieznacznie wzrosły, ponieważ dostawcy przenosili wyższe koszty produkcji na nabywców.

„Producenci zasygnalizowali jednak utrzymujący się spadek cen fabrycznych, a tempo obniżki cen przyspieszyło najbardziej od października 2023 r.” – napisano.

Marcowy wskaźnik jest najwyższy od czterech miesięcy.

„Marcowe dane podkreśliły znaczny spadek wolumenów produkcji w całym sektorze przemysłowym, związany w przeważającej mierze ze słabością portfeli zamówień. Łączna liczba nowych zamówień maleje już od 25 miesięcy, a ostatni spadek sprzedaży przypisuje się słabemu popytowi zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach eksportowych. Respondenci badania często zwracali uwagę na spadek sprzedaży eksportowej do klientów w Niemczech i Holandii” – napisano.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (19–22.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (16–20.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Kategoria: Analizy
Inflacja CPI w 2024 r. wyniesie 3 proc.; w 2025 r. – 3,4 proc., a w 2026 r. – 2,9 proc. – zakłada marcowa projekcja z Raportu o inflacji przygotowana przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Ścieżka inflacji jest niższa, a PKB wyższa niż w projekcji listopadowej.
Dezinflacja nawet przy wyższym PKB