Chiński model gospodarczy do naprawy

„Nowa normalność” to ostatnio popularne sformułowanie. Używa się go do opisania wielu ważnych zmian w Chinach. Wyraża ono ogólny brak zadowolenia z tego, co jest i nadzieję na lepsze.
Chiński model gospodarczy do naprawy

(CC BY-NC-ND Sofia Osman)

Oczywiście, chiński model rozwoju jest sukcesem w wielu wymiarach. Najbardziej niezwykłe osiągnięcie to dwucyfrowy średni wzrost PKB w ciągu ostatnich 30 lat. Jednak razem ze wzrostem gospodarczym pojawiły się  także problemy – w obecnej formule model ten jest nie do utrzymania (>>więcej na ten temat).

PKB mierzy ilość, a nie jakość, bogactwo materialne, nie duchowe, mierzalne wartości, a nie efekty niewymierne, korzyści krótkoterminowe, a nie długoterminowe oddziaływanie, cele, a nie środki, itd. System ekonomiczny, który na nim bazuje zorientowany jest właśnie na tę pierwszą część równania, a ignoruje drugą. Dlatego mamy problemy w rodzaju korupcji, zanieczyszczeń, wysokich cen mieszkań, niewystarczającego bezpieczeństwa żywnościowego, czy nierówności społecznych. (>>czytaj również: Chiński kod)

>>Cały komentarz na stronie China Daily

(oprac. SS)

(CC BY-NC-ND Sofia Osman)

Tagi


Artykuły powiązane

Wyczerpał się dotychczasowy model współpracy międzynarodowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czeka nas „mała rewolucja”. Będziemy kłaść większy nacisk na strategiczną odporność – suwerenność energetyczną oraz dostęp do nowoczesnych technologii jak mikroprocesory i przemysł kosmiczny – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Wyczerpał się dotychczasowy model współpracy międzynarodowej