Ukryte korzenie rozpaczy w Egipcie

Protesty w Egipcie częściowo wynikają z błędów w polityce monetarnej Fed.

To jest opowieść, które zabierze nas ze szczytów bogactwa na Zachodzie do masowej biedy na nizinach Trzeciego Świata.

Ta opowieść pokazuje jak rozwiązania problemów kryzysu światowego które prezesi i politycy przygotowują na szykownej konferencji w śnieżnym Davos spowodowały wielką katastrofę ekonomiczną na ulicach Kairu. Jest więcej niż pewne, że Kair to początek fali niepokojów społecznych na całym świecie.

Dziesiątki tysięcy demonstrantów żądających ustąpienia brutalnego reżimu Mubaraka, domagają się praw politycznych, ale to wynika z katastrofy gospodarczej – wielkiego bezrobocia i rosnących cen żywności.

Ludzie wychodzą na ulicę, nie tylko po to by się zgromadzić, ale z obawy przed głodem.

Nouriel Roubini – który jako jeden z pierwszych ostrzegał przed kryzysem finansowym gdy inni lekceważąco odnosili się do niego jako “doktora wieszczącego zagładę”, mówi żeby nie ograniczać się tylko do oglądania tłumów w Kairze, ale zapytać co nimi powoduje po latach milczenia i represji.

Roubini mówi, że dramatyczny wzrost cen energii i żywności stał się głównym zagrożeniem na świecie, a ten kluczowy czynnik jest pomijany w relacjach dotyczących Egiptu.

– W Egipcie powtarza się to co obserwowaliśmy w Tunezji, ale także protesty w Maroku, Algierii i Pakistanie wynikają nie tylko z wysokiego bezrobocia i nierówności majątkowych, ale także z bardzo ostrej podwyżki cen żywności i surowców – powiedział Roubini.

Na przykład, inflacja w Egipcie wynosi 17 proc. z powodu światowej zwyżki cen surowców.

Kluczowy fakt dotyczący Egiptu jest następujący: “Około 40 proc. Egipcjan żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, więc każda podwyżka jest bolesna”.

Wall Street obserwuje te protesty. Washington Post donosi:

Amerykańskie akcje mocno potaniały w piątek gdy brutalne starcia w Egipcie spowodowały niepokój na światowych rynkach. Egipt ma wielkie znaczenia dla amerykańskich interesów na Bliskim Wschodzie jako umiarkowane państwo i kluczowy gracz w zwalczaniu terroryzmu i rozmowach pokojowych – powiedział Helima L. Croft, analityk geopolityczny w Barclays Capital.

Jeśli uliczne protesty miałyby zmusić prezydenta Hosniego Mubaraka do ustąpienia „myślę, że pojawiłyby się obawy, że na Bliskim Wschodzie zapanuje radykalizm”, powiedział Croft dodając, że te obawy mogą być nieuzasadnione.

Oprócz znaczenia politycznego, Egipt kontroluje Kanał Sueski, ważny szlak handlowy.

Nagle pojawiają się obawy, że Egipt nie będzie w stanie spłacić swojego zadłużenia. Według Bloomberga, dług Egiptu jest bardziej ryzykowny niż Iraku. Taki wniosek wypływa ze zmian spreadów CDS.

Choć większość podwyżek cen żywności wynika z powodzi i susz, amerykańska polityka istotnie się do nich przyczyniła, twierdzi Mike Shedlock:

Ilościowe łagodzenie Bena Bernanke w połączeniu z agresywną akcją kredytową w Chinach i Indiach doprowadziła do zwiększonej spekulacji na rynku surowców. Ta spekulacja wymusiła wzrost cen żywności.

Proszę zauważyć, że spekulacja na surowcach nie jest przyczyną niczego. Raczej należałoby powiedzieć, że spekalcuja na rynku surowców jest wynikiem błędnej polityki monetarnej nie tylko autorstwa Fedu, ale banków centralnych na całym świecie.

Jak donosi Bloomberg finansiści snujący pogawędki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wiedzą o tym wszystkim i obawiają się dalszych skutków:

– Te protesty nie skończą się na Afryce Północnej, rozszerzą się na wiele krajów ze względu na wysokie bezrobocie i rosnące ceny żywności – powiedział w Davos Hanza Alkhli, prezes Saudi Alkholi Group, firmy inwestującej w spółki przemysłowe i nieruchomości.

Danny Schechter prowadzi blog dla Mediachannel.org (Newsdissector.com/blog)


Tagi


Artykuły powiązane

Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa

Kategoria: Sektor niefinansowy
Jeśli ograniczymy produkcję zbóż w Europie, chroniąc środowisko, to ktoś będzie musiał tę produkcję przejąć. Prawdopodobnie będą to kraje Ameryki Południowej, gdzie presja na ochronę środowiska naturalnego jest o wiele mniejsza – mówi dr Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska.
Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (04–08.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce