Autor: Aleksander Piński

Dziennikarz ekonomiczny, autor recenzji książek i przeglądów najnowszych badań ekonomicznych

Chińczyk o dolarach

Ponad milion egzemplarzy książki „Wojna o pieniądz” Songa Hongbinga sprzedano na całym świecie. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że autor jest Chińczykiem a książka dotyczy, wydawałoby się, mało atrakcyjnych dla masowego czytelnika spraw związanych z bankowością i systemem finansowym.
Chińczyk o dolarach

Song Hongbing, Wojna o pieniądz

Autor znalazł na to sposób stawiając mocne, kontrowersyjne tezy i podpierając je historycznymi ciekawostkami. Hongbing uważa np., że Rezerwa Federalna, amerykański bank centralny, to kilka prywatnych banków lojalnych wobec rodziny Rockefellera. Prawdą jest, że okoliczności powstania amerykańskiego banku centralnego są bardzo dziwne, ponieważ ustawę powołującą Rezerwę Federalną napisali w tajemnicy przed opinią publiczną członkowie i współpracownicy rodzin Rockefeller i Morgan.

22 listopada 1910 r. udali się do klubu Jeckyll Island (jego współwłaścicielem był John P. Morgan). Byli tam m.in. senator Nelson Aldrich, którego syn był szwagrem Johna D. Rockefellera juniora; Henry P. Davidson, partner biznesowy Johna P. Morgana; Frank A. Vanderlip oraz wiceprezes należącego do Rockefellera National City Bank of New York.

Pojechali tam pod fałszywymi nazwiskami, pożyczonymi samochodami, a swoim rodzinom powiedzieli, że jadą polować na kaczki. W ciągu sześciu dni napisali ustawę, która tylko z małymi poprawkami została zgłoszona przez senatora Aldricha i na postawie której w 1913 r. powołano do życia Rezerwę Federalną.

Równie fascynująca jest przytoczona przez Hongbinga historia dolarów emitowanych przez amerykański rząd. Emisją pieniądza w USA, podobnie jak w każdym rozwiniętym kraju, zajmuje się bank centralny. Tymczasem od 1862 r. do 1971 r. własne pieniądze, będące legalnym środkiem płatniczym, emitował także amerykański departamentu skarbu (to tak jakby w Polsce własne złotówki wyemitowało Ministerstwo Finansów).

Amerykański rząd zdecydował się wydrukować własne pieniądze, ponieważ nie miał środków, by zapłacić pensje żołnierzom walczącym w Wojnie Secesyjnej. Przestano je drukować w 1971 r., ale można jeszcze trafić na pojedyncze egzemplarze znajdujące się w obrocie (napisane na nich jest „United States Note”, podczas gdy na zwykłych dolarach jest to „Federal Reserve Note”). Departament Skarbu szacuje, że w obiegu jest jeszcze ok. 230 mln takich dolarów.

Książka Hongbinga jest bestsellerem w Chinach i zyskuje coraz większą popularność w USA. A to ze względu na zbieżność opinii zawartych w „Wojnie o pieniądz” odnośnie Rezerwy Federalnej z poglądami zyskującego popularność w USA kandydata na prezydenta Rona Paula. Można się nie zgadzać z tezami autora, ale książkę na pewno warto przeczytać.

Song Hongbing, Wojna o pieniądz

Otwarta licencja


Artykuły powiązane

Cyfrowy juan już blisko, dolar nie tak prędko

Kategoria: Analizy
Stany Zjednoczone nie należą do liderów wdrażania cyfrowych walut na świecie. To może mieć wpływ na rolę dolara w międzynarodowym handlu i finansach, choćby dlatego, że znacznie bardziej zaawansowane są Chiny, a rośnie też znaczenie kryptowalut.
Cyfrowy juan już blisko, dolar nie tak prędko