Gospodarka socjalistyczna w Polsce: geneza, rozwój, upadek

Gospodarka socjalistyczna w Polsce: geneza, rozwój, upadek

Maciej Bałtowski Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, 464 s.

Jak czytamy w przedmowie książki, dopiero po dwóch dekadach od momentu upadku poprzedniego ustroju można było dokonać obiektywnej analizy historyczno-teoretycznej gospodarki socjalistycznej i napisać pracę naukową na temat fenomenu gospodarki socjalistycznej, bez ograniczeń i obciążeń ideologicznych. Publikacja  składa się z trzech bloków tematycznych: ideologiczne i praktyczne źródła gospodarki socjalistycznej; powstanie, rozwój i upadek systemu gospodarki socjalistycznej w Polsce; teoretyczne podstawy i słabości gospodarki socjalistycznej.

Maciej Bałtowski Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, 464 s.

Artykuły powiązane

Problemy ukraińskiej energetyki

Kategoria: Analizy
Czy w czasie kryzysu Ukrainie nie jest potrzebna tania energia elektryczna? Tak wynika z całego ciągu decyzji, które ostatnio doprowadziły do wyłączenia znacznej części bloków państwowych elektrowni atomowych i w rezultacie do radykalnej podwyżki cen prądu.
Problemy ukraińskiej energetyki

Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne, więc np. nie istnieje jedna, „rzeczywista” inflacja, nie ma też idealnego jej wskaźnika. Sposoby na mierzenie spadku siły nabywczej pieniądza zmieniają się od stuleci, a nowe technologie pozwalają na udoskonalanie metody – mówi dr hab. inż. Jacek Białek, ekspert GUS i prof. Uniwersytetu Łódzkiego.
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne

Upadek Wirecard: gorzka lekcja dla Niemiec

Kategoria: Analizy
Platforma płatności internetowych Wirecard miała być dowodem na to, że w dość tradycyjnej, zdominowanej przez przemysł gospodarce RFN z powodzeniem mogą rozwijać się technologiczne startupy branży finansowej. Zamiast sukcesu i globalnej ekspansji jest jednak bankructwo i niebywały skandal, który podważył zaufanie do menedżerów, audytorów i nadzoru państwa. Marzenie Niemiec, by dogonić czołówkę światowych finansów, kolejny raz się oddala.
Upadek Wirecard: gorzka lekcja dla Niemiec