Autor: Łukasz Czernicki

Ekonomista, doktorant Uniwersytetu w Poczdamie.

Rynki mieszkaniowe krajów północnej Europy odradzają się dynamicznie

Silnie rosną rynki nieruchomości mieszkaniowych w krajach północnej Europy, które załamały się po wybuchu kryzysu w 2008 r. Na południowych peryferiach ceny mieszkań są daleko od przedkryzysowych poziomów.

Według danych NBP ceny mieszkań w większości dużych polskich miast spadły nieznacznie w latach 2010 – 2012 i od tego czasu utrzymują się na względnie stabilnym poziomie.

W całej północnej Europie rynki mieszkaniowe dynamicznie się odradzają. W Turcji ceny rosną od 2010 roku, choć, po uwzględnieniu inflacji, wzrost wartości mieszkań w tym kraju wypada bardziej umiarkowanie. Silne odbicie w tym sektorze notują również Islandia, Estonia i Łotwa, gdzie, wraz z wybuchem kryzysu finansowego w 2008 roku, doszło do pęknięcia gigantycznych baniek spekulacyjnych na rynku mieszkaniowym.

Coraz chętniej kupują mieszkania obywatele państw rozwiniętych, szukając w dobie niskich stop procentowych alternatywnych możliwości lokaty kapitału.

Dwucyfrowe spadki cen nieruchomości mieszkaniowych od początku bieżącego dziesięciolecia zanotowały natomiast kraje południa Europy.

 


Tagi


Artykuły powiązane

Mieszkania do wynajęcia drożeją i znikają

Kategoria: Analizy
Od początku wojny w Ukrainie z polskiego rynku wyparowało aż dwie trzecie ofert. Czynsze podskoczyły od 20 do nawet 40 proc. Napływ uchodźców gwałtownie przyspieszył procesy, które i tak już następowały.
Mieszkania do wynajęcia drożeją i znikają