Autor: Mohamed El-Erian

Główny doradca ekonomiczny Allianz, publicysta Project Syndicate.

Bank Japonii poszedł za daleko

Zamiast cofnąć się i ocenić w pełni skuteczność swoich wcześniejszych inicjatyw bank centralny Japonii poszedł dalej. Jego nowe kroki obejmują zobowiązanie się do utrzymywania określonego poziomu oprocentowania 10 letnich obligacji rządowych.
Bank Japonii poszedł za daleko

(Fot. CC BY-NC-ND International Monetary Fund)

W tym procesie robi to co niegdyś było mało prawdopodobne, jeśli w ogóle do pomyślenia: wykorzystuje instrumenty bezpośredniej kontroli pieniężnej, a tym samym narusza rekomendacje polityczne, które gospodarki rozwinięte wielokrotnie dawały gospodarkom wschodzącym.(…)

Niektórzy sugerują, że że BOJ powinien zrobić jeszcze więcej, aby uniknąć takiej sytuacji – na przykład, zepchnąć stopy procentowe jeszcze głębiej na negatywne terytorium rozszerzając swoje programy łagodzenia ilościowego i zakupu aktywów w agresywnym, starym stylu. Podejrzewam, że to nie jest dobry pomysł.

Na podstawie wstępnych dowodów BOJ znalazł się w sytuacji potrójnej straty, którą w sierpniu 2010 roku były prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke nazwał „równaniem korzyści-kosztów-ryzyk” dla niekonwencjonalnej polityki monetarnej: korzyści są negatywne; koszty, w tym niezamierzone rosą; a zagrożenia stają się coraz bardziej dotkliwe. W konsekwencji, BOJ podważa swoją wiarygodność i otwiera się na zwiększone wpływy polityczne.

Więcej na Bloomberg View

(Fot. CC BY-NC-ND International Monetary Fund)

Tagi


Artykuły powiązane

Rotacja praw głosu w FOMC ma znaczenie dla rynków finansowych

Kategoria: VoxEU
Rynek wykazuje systematycznie słabszą reakcję na przemówienia prezesów banków okręgowych Rezerwy Federalnej w latach, w których mają oni prawo głosu niż w latach, w których tego prawa nie mają.
Rotacja praw głosu w FOMC ma znaczenie dla rynków finansowych

NBP daleko do zacieśniania polityki pieniężnej

Kategoria: Raporty
Polityka pieniężna NBP stała się bardzo podobna do polityki banków centralnych w największych gospodarkach rozwiniętych. A one nie planują w najbliższym czasie zaostrzania parametrów monetarnych. Tego samego można spodziewać się po Narodowym Banku Polskim – mówił na konferencji Adam Glapiński, prezes NBP.
NBP daleko do zacieśniania polityki pieniężnej