Autor: Mohamed El-Erian

Główny doradca ekonomiczny Allianz, publicysta Project Syndicate.

Co zrobi FED?

Zastanawiacie się, co powie FED na rozpoczynającej się jutro konferencji? Po pierwsze, wymaluje niejasny obraz obecnej sytuacji gospodarczej. Z jednej strony podkreśli, że rynki finansowe się uspokoiły – z drugiej zwróci uwagę, że dynamiczne tworzenie miejsc pracy, czy delikatnie wyższa inflacja zderza się ze słabymi danymi z innych "części" gospodarki.
Co zrobi FED?

Janet Yellen, prezes Fed (CC BY-NC-ND International Monetary Fund)

Ponadto Fed zauważy, że warunki działania na rynkach finansowych się rozluźniają w wyniku w wyniku globalnego ożywienia gospodarczego. A że w rezultacie firmy mogą nadmiernie ryzykować? Tego Fed nie będzie omawiał. Przyzna za to, że inne banki centralne są skupione na wstrzykiwaniu płynności w system i nie będzie się obawiał, że to przyczyni się do aprecjacji dolara.

W tym wszystkim FED na pewno będzie trzymał się daleko od oświadczeń dotyczących jakichkolwiek aktywnych działań, np. podniesienia stóp procentowych.

Cały komentarz na stronie Bloomberga.

Janet Yellen, prezes Fed (CC BY-NC-ND International Monetary Fund)

Tagi


Artykuły powiązane

Zbadać i zadbać – ukraiński potencjał w Polsce

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
Ukraińcy to dla Polski potencjał. Żeby nie zmarnować szans płynących z niespotykanej w najnowszej historii fali imigracji trzeba zadbać o integrację tych osób, a także wnikliwie badać ich sytuację, plany i strategię pobytu w Polsce – mówi dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
Zbadać i zadbać – ukraiński potencjał w Polsce

Światowa gospodarka wchodzi w okres turbulencji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zaostrzająca się wojna handlowa między USA a Chinami i coraz bardziej prawdopodobny brexit bez umowy z UE mogą stać się zapalnikami globalnej recesji. Banki centralne, chcąc wzmocnić swoje gospodarki obniżają stopy procentowe, czego efektem są spadki kursów walut.
Światowa gospodarka wchodzi w okres turbulencji

Optymalny cel inflacyjny w warunkach niższej naturalnej stopy procentowej

Kategoria: VoxEU
Wyniki badania sugerują, że Fed powinien rozważyć podniesienie celu inflacyjnego w odpowiedzi na spadek naturalnej stopy procentowej. Symulacje modelowe wskazują, że spadek naturalnej stopy procentowej o 1 punkt procentowy powinien skutkować podniesieniem optymalnego celu inflacyjnego o około 0,9 do 1 punktu procentowego.
Optymalny cel inflacyjny w warunkach niższej naturalnej stopy procentowej