Kształtowanie strategii polityki pieniężnej EBC w czasach złożonych kryzysów
Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne![Kształtowanie strategii polityki pieniężnej EBC w czasach złożonych kryzysów](https://www.obserwatorfinansowy.pl/wp-content/uploads/2025/01/GettyImages-1423469406__1120x880-368x289.jpg)
Dyrektor brukselskiego think tanku Ośrodek Badań Polityki Europejskiej, publicysta Project Syndicate.
(CC BY-NC Ian Britton)
Łatwo wycenić t-shirt – bierzesz koszty materiałów, pracy i transportu, dodajesz zysk i masz produkt gotowy na sprzedaż, ale taki gaz? Koszty CO2 są niejednolite i rozproszone – to tłumaczy, dlaczego jego ceny różnią się tak mocno na świecie. W USA tonę CO2 wycenia się na 33 dolary, a w Szwecji… na 168 dolarów. Szacunki, jak widać, różnią się, a jest tak dlatego, że często buduje się je na bazie skomplikowanych modeli starających się agregować koszty CO2. To złe podejście.
Ekonomiści preferują prostą formułę wyceny CO2: określamy poziom ryzyka, wybieramy cel i kalkulujemy cenę wystarczającą do jego osiągnięcia. Obecnie na przykład celem jest ograniczenie wzrostu temperatury o 2 stopnie do 2100 roku. Jakich cen CO2 potrzebujemy, by tego dokonać? W praktyce, aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczą więc proste modele, skoncentrowane nie na oddaniu działania całej gospodarki i środowiska, ale na oszacowaniu ekonomicznych różnych cen CO2.
Cały komentarz na stronie World Economic Forum.