Archiwalne numery czasopism naukowych NBP już dostępne

Z okazji 100-lecia powołania Narodowego Banku Polskiego i wprowadzenia do obiegu polskiego złotego umożliwiamy Państwu otwarty dostęp do zdigitalizowanych archiwalnych numerów czasopism naukowych wydawanych przez polski bank centralny. To unikatowy przegląd zmian zachodzących w polskiej myśli ekonomicznej oraz przeobrażeń w gospodarce. Pole do szczegółowej analizy dla wszystkich badaczy zajmujących się problematyką ekonomii.
Archiwalne numery czasopism naukowych NBP już dostępne

Działalność wydawnicza polskiego banku centralnego ma długą tradycję. Jego czasopisma ukazywały się od 1923 r. aż do wybuchu wojny. Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa – ówczesny bank emisyjny marki polskiej – zaczęła już w 1923 r. publikować dwutygodnik „Wiadomości z Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej”, który na początku 1924 r. zmienił nazwę na „Wiadomości bankowe”. Zaś od 31 lipca 1924 r., po utworzeniu Banku Polskiego SA, wydawane już były jako „Wiadomości Banku Polskiego”. Nazwa ta utrzymała się do początku wojny.

Łącznie, przed wojną, wydano ok. 400 numerów w 17 rocznikach. Po 1945 r. czasopismo przekształciło się w „Wiadomości Narodowego Banku Polskiego”, a w 1970 r. przyjęło obowiązującą do dzisiaj nazwę „Bank i Kredyt”. Skala wojennych strat, jakie poniosła Polska, widoczna jest również w zasobach archiwalnych „Wiadomości Banku Polskiego” – żadna biblioteka w Polsce nie ma kompletu przedwojennych roczników wydawnictw.

Początkowo „Wiadomości…” ukazywały się jako wewnętrzny biuletyn bankowy. W pierwszych numerach dominowały informacje administracyjne oraz instrukcje i wytyczne dla banków, związane z kwestiami organizacyjnymi, wprowadzaniem złotego, tworzeniem struktury bankowej. Z czasem jednak czasopismo się rozwinęło – m.in. rozbudowano część artykułową, wzbogacono szatę graficzną, wprowadzono prenumeratę dla odbiorców zewnętrznych. Zaczęły się pojawiać materiały analityczne, dotyczące zjawisk gospodarczych w Polsce, w Europie i na świecie.

Obecny spadkobierca „Wiadomości…” – dwumiesięcznik „Bank i Kredyt”, będący jednym z najstarszych polskich czasopism naukowych – publikuje artykuły z zakresu ekonomii i finansów. Przedstawia prace naukowe, w których analizowane są mechanizmy ekonomiczne rynków finansowych oraz funkcjonowanie instytucji finansowych i ich wpływ na gospodarkę.

Udostępniliśmy 42 roczniki – 17 przedwojennych i 25 powojennych. Do końca 2024 r. zostaną opublikowane ostatnie numery z lat 1933–1938.

Wszystkie zdigitalizowane numery dostępne są w zakładce historiaarchiwum

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ciągu ostatnich 200 lat bankowość centralna przeszła poważną ewolucję, zmieniały się jej zadania oraz reguły polityki pieniężnej. Tekst pokazuje z tej perspektywy dwa banki centralne: Bank Polski (1828–1866) oraz Bank Polski SA (1924–1939). Akcent położono na okoliczności ich powstania oraz intencje i oczekiwania projektodawców, które zdeterminowały statutowy zakres ich uprawnień. Pokazano trudne wybory odnośnie do priorytetów i gradacji celów, przed jakimi stawiała je rzeczywistość gospodarcza. Okoliczności te skłaniały do pytań o właściwe cele i zasady funkcjonowania banków centralnych, tworzyły przestrzeń dla ścierania się koncepcji swoistego bankowego wariabilizmu i statyzmu.
Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Złudzenie wyspy: jak firmy reagują na wiadomości

Kategoria: VoxEU
Badanie wskazuje, że firmy niemieckie i włoskie reagują zbyt mocno na wiadomości mikroekonomiczne, a zbyt słabo na wiadomości makroekonomiczne. Jeżeli reakcja w wymiarze makroekonomicznym jest wolniejsza niż wynikałoby to z racjonalnych oczekiwań, decydenci mogą mieć więcej czasu na podjęcie działań w okresie zawirowań w gospodarce.
Złudzenie wyspy: jak firmy reagują na wiadomości

Zanim pojawił się złoty, czyli droga do powstania waluty niepodległej Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Odbudowa gospodarcza kraju i opanowanie chaosu walutowego należały do największych wyzwań, jakie stanęły przed władzami niepodległego państwa polskiego w 1918 r. Sanacja gospodarcza zależała zarówno od skutecznie przeprowadzonych reform finansów publicznych i skarbu państwa, jak również od szybkiego wprowadzenia do obiegu nowej, pełnowartościowej polskiej waluty. A to właśnie dobrze zorganizowany aparat skarbowy, sprawny obieg pieniądza i jego stabilna wartość stanowiły podstawę rozwoju ekonomicznego i społecznego odrodzonej Polski.
Zanim pojawił się złoty, czyli droga do powstania waluty niepodległej Polski