Działalność wydawnicza polskiego banku centralnego ma długą tradycję. Jego czasopisma ukazywały się od 1923 r. aż do wybuchu wojny. Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa – ówczesny bank emisyjny marki polskiej – zaczęła już w 1923 r. publikować dwutygodnik „Wiadomości z Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej”, który na początku 1924 r. zmienił nazwę na „Wiadomości bankowe”. Zaś od 31 lipca 1924 r., po utworzeniu Banku Polskiego SA, wydawane już były jako „Wiadomości Banku Polskiego”. Nazwa ta utrzymała się do początku wojny.
Łącznie, przed wojną, wydano ok. 400 numerów w 17 rocznikach. Po 1945 r. czasopismo przekształciło się w „Wiadomości Narodowego Banku Polskiego”, a w 1970 r. przyjęło obowiązującą do dzisiaj nazwę „Bank i Kredyt”. Skala wojennych strat, jakie poniosła Polska, widoczna jest również w zasobach archiwalnych „Wiadomości Banku Polskiego” – żadna biblioteka w Polsce nie ma kompletu przedwojennych roczników wydawnictw.
Początkowo „Wiadomości…” ukazywały się jako wewnętrzny biuletyn bankowy. W pierwszych numerach dominowały informacje administracyjne oraz instrukcje i wytyczne dla banków, związane z kwestiami organizacyjnymi, wprowadzaniem złotego, tworzeniem struktury bankowej. Z czasem jednak czasopismo się rozwinęło – m.in. rozbudowano część artykułową, wzbogacono szatę graficzną, wprowadzono prenumeratę dla odbiorców zewnętrznych. Zaczęły się pojawiać materiały analityczne, dotyczące zjawisk gospodarczych w Polsce, w Europie i na świecie.
Obecny spadkobierca „Wiadomości…” – dwumiesięcznik „Bank i Kredyt”, będący jednym z najstarszych polskich czasopism naukowych – publikuje artykuły z zakresu ekonomii i finansów. Przedstawia prace naukowe, w których analizowane są mechanizmy ekonomiczne rynków finansowych oraz funkcjonowanie instytucji finansowych i ich wpływ na gospodarkę.
Udostępniliśmy 42 roczniki – 17 przedwojennych i 25 powojennych. Do końca 2024 r. zostaną opublikowane ostatnie numery z lat 1933–1938.
Wszystkie zdigitalizowane numery dostępne są w zakładce historia i archiwum