Francja zamierza renegocjować budowę farm wiatrowych

Rząd Francji chce otworzyć sobie furtkę do renegocjacji wsparcia przyznanego na budowę farm wiatrowych u brzegów Francji. Rząd chce zmieniać warunki dofinansowania, bo spadają koszty morskiej energetyki wiatrowej.
Francja zamierza renegocjować budowę farm wiatrowych

Duńska firma Oersted przy ogromnym popycie sprzedała niedawno 1000-letnie obligacje. (Fot. mat.prasowe Oersted)

Do parlamentu trafił projekt odpowiedniej nowelizacji, co wzbudziło duże zaniepokojenie w branży OZE. Sprowadza się ona do tego, że minister właściwy do spraw energii Segolene Royal będzie mieć prawo renegocjować wysokość wsparcia udzielonego w już rozstrzygniętych aukcjach dla instalacji OZE. Oczywiście w porozumieniu z beneficjentem, ale prawo to ma działać wstecz.

To oznacza, że możliwa będzie renegocjacja już zawartych kontraktów na dostawę energii. W przypadku braku porozumienia wyniki będzie można anulować, ale obowiązkowo rozpisać nową aukcję. Nowa regulacja ma też dopuszczać anulowanie wyników dwóch rozstrzygniętych już aukcji, w przypadku, gdy zwycięzcy nie podpisali jeszcze kontraktu na dostawę energii. W przypadku anulowania inwestor nie dostanie dodatkowego odszkodowania, a jedynie zwrot tego, co już wydał.

Rząd uzasadnia proponowane rozwiązanie spadkiem kosztów, towarzyszącym postępowi technologii OZE i chęcią ograniczenia przerzucanych na społeczeństwo kosztów wsparcia. Jedyną technologią, wprost wskazaną w uzasadnieniu są morskie farmy wiatrowe, które mają stanowić jeden z filarów osiągnięcia przez Francję ambitnych celów klimatycznych.

Francja nie ma jeszcze żadnych farm wiatrowych na morzu. Dotychczas rozstrzygnięto tam dwie aukcje – w 2012 r. na cztery projekty o mocy zainstalowanej 1930 MW, i w 2014 r. na dwa kolejne po 496 MW. Wszystkie te farmy miałyby powstać na w pierwszych latach następnej dekady. W marcu rozstrzygnięta ma zostać aukcja na farmę o mocy 250-750 MW koło Dunkierki.

(Źródło: mat.prasowy WysokieNapiecie.pl, oprac. OF/km)

 

Duńska firma Oersted przy ogromnym popycie sprzedała niedawno 1000-letnie obligacje. (Fot. mat.prasowe Oersted)

Tagi


Artykuły powiązane

Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Kategoria: Ekologia
Udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii wynosi w Polsce około 16 proc. Do 2030 r. powinien on wzrosnąć do 23 proc., a dekadę później co najmniej do 28,5 proc. W obliczu zagrożeń klimatycznych i geopolitycznych oczekuje się, że nasze cele będą bardziej ambitne.
Coraz bardziej ambitne cele energetyczne