Irak to odbezpieczony granat

Czy powstanie kalifat na terenach zdobytych we wschodniej Syrii i północnym Iraku przez islamistów? Są oni znowu w ofensywie w najbardziej wybuchowym naftowym regionie świata. W przeglądzie ciekawych opinii i wiadomości z kraju i świata także m.in. o krajach wschodzących i o Brazylii, o sytuacji na Krymie, planach rządu wobec górnictwa i budowie metra w Krakowie.
Irak to odbezpieczony granat

Zderzenie cystern w Iraku. (CC BY-NC-ND by s1lang)

makroekonomiaIrak rozpada się. Kurdowie przejęli Kirkuk, który opuściły wojska irackie, natomiast islamiści z ruchu ISIL zajęli drugie co do wielkości miasto Mosul oraz Tikrit, już tylko 130 kilometrów na północ od Bagdadu. Najnowszy komunikat po misji MFW w Iraku pokazuje, że jest o co walczyć. W 2013 roku rezerwy dewizowe wzrosły do 78 mld dolarów, produkt krajowy rośnie w tempie 4 procent w 2013 i 6 procent w 2014, inflacja wynosi niewiele ponad 3 procent rocznie.

Analiza Stratfor sytuacji w Iraku jest natomiast dostępna tutaj:

Jeszcze o Brazylii. Otaviano CanutoPhilip Schellekens twierdzą, że choć słabszy rozwój gospodarki brazylijskiej jest faktem, to krytyczne oceny perspektyw są przesadnie pesymistyczne. Z trzech czynników skłaniających do taki ocen polityka makroekonomiczna nie pogorszyła się tak bardzo, otoczenie światowe i popyt na surowce pozostaje stabilny. Problemem są natomiast rzeczywiście mikroekonomiczne warunki działania i reformy, a raczej ich brak.

finanse-publiczne - KopiaNowa analiza MFW pokazuje natomiast, że kraje wschodzące będą miały mniej korzystne otoczenie ekonomiczne, czynniki strukturalne będą hamowały ich wzrost gospodarczy i potrzebują one reform strukturalnych, by go podtrzymać. Sytuacja jest jednak różna w różnych krajach. Jednym z czterech studiów przypadku opisanych syntetycznie jest Polska, która wymaga strukturalnych zmian w zakresie systemu emerytalnego rolniczego i górniczego, zmian w edukacji, by dopasować lepiej efekty kształcenia do potrzeb rynku, prywatyzacji, większych nakładów na badania i rozwój oraz inwestycji w infrastrukturę.

W czwartek nieoznakowane czołgi wjechały na Ukrainę, wojna trwa. Tymczasem w Kyiv Post reportaż o dramatycznej sytuacji na Krymie. Liczba turystów zmniejszy się w tym roku o połowę, z 6 milionów. Pozamykane są kawiarnie, puste dworce kolejowe i port dla statków wycieczkowych w Sewastopolu, opustoszałe drogi. Nie przyjechali Ukraińcy, którzy stanowili 70 procent turystów i goście z zachodniej Europy. Agent turystyczny mówi w reportażu, że tylko „ekstremalni turyści” przyjeżdżają z Zachodu – ma aktualnie jednego Brytyjczyka, który chce zobaczyć Czarnobyl, Krym i Transdniestrze.

pieniadzeJaponia ratuje giełdę i będzie za nowodrukowane jeny kupować akcje na giełdzie – twierdzi Daily Telegraph. Bank Japonii już kupuje bazowane na indeksie Nikkei jednostki ETF, by powstrzymać słabnącą giełdę (Nikkei stracił od początku roku 7 procent). Udział akcji w największym na świecie państwowym funduszu emerytalnym GPIF będzie mógł wzrosnąć z 12 do 20 procent. Oszczędności zgromadzone w funduszu mają wartość 1,3 biliona dolarów.

Były szef FED Paul Volcker w Daily Princetonian po pytaniu, czy banki centralne nie przesadzają z inflacją odpowiada: „Każdy bank centralny jest odpowiedzialny za stabilność cen (…) Polityka powinna być przekonywująca dla rynków i opinii publicznej, że inflacja nie będzie tolerowana. (…) Czego oni was uczą w tym Princeton? Pewnie mówią, że jak masz oczekiwania inflacyjne to się dostosujesz i wszystko będzie porządku”. Nie będzie.

przemyslElon Musk, przedsiębiorca i CEO producenta samochodów elektrycznych Tesla, ogłosił, że w duchu ekonomii open source Tesla rezygnuje z ochrony patentowej, by przyspieszyć rozwój technologii i produkcji pojazdów elektrycznych.

Portal wysokienapięcie.pl dotarł do planów ratunkowych dla górnictwa. Czytanie rządowych pomysłów to masochizm, ale trzeba wiedzieć, na ile one skasują podatników i konsumentów. W menu m.in. dofinansowanie kopalni przez energetykę, Węglokoks, PLK i PKP Cargo, wsparcie przez BGK, dokapitalizowanie akcjami państwowych spółek, stworzenie państwowej sieci sprzedaży węgla, ograniczenie importu za pomocą koncesji, kaucji i norm. Nie ma natomiast w planach zamykania nierentownych kopalń, a nawet wprowadzenia siedmiodniowego tygodnia pracy urządzeń wydobywczych. Wszystko ma służyć przetrwaniu Kompanii Węglowej do wyborów w 2015 roku, potem to już będzie zmartwienie innego rządu.

Przykre. Matrasa, operatora 170 księgarni i spółkę działającą na rynku od 1991 roku z ciekawymi założycielami – Jan Sieracki był kolporterem i drukarzem podziemnej Solidarności w latach 80 – kupuje Jerzy Kowalewski, właściciel Traffic Clubu, o którym najdelikatniej można napisać, że jest kontrowersyjnym biznesmenem (upadki jego firm, problemy z płatnościami, przegrane procesy z właścicielami domu braci Jabłkowskich).

pieniadzeNa deser: Kraków występuje do rządu o dotację z pieniędzy podatników w Polsce na zbadanie, czy ma sens budowa metra. Koszt ekspertyzy – 30 mln zł. Padła idea Olimpiady, to zrobimy metro. Ogólnopolskie?

Zderzenie cystern w Iraku. (CC BY-NC-ND by s1lang)
makroekonomia
finanse-publiczne - Kopia
pieniadze
przemysl
pieniadze

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Turystyka rozkręca gospodarki i inflację

Kategoria: Oko na gospodarkę
Aż 4,5 biliona dolarów i 62 miliony miejsc pracy utracił w świecie w 2020 r. sektor podróży i turystyki. W 2021 r. straty były mniejsze. Tworząca aż 10 proc. globalnego PKB branża zaczyna już ponownie zarabiać. Świat po pandemii na nowo chce podróżować.
Turystyka rozkręca gospodarki i inflację