Prezes NBP, prof. Adam Glapiński (©NBP)
Oświadczenie wideo prezesa Narodowego Banku Polskiego z 12 września 2024 r. uzupełnia dłuższa wersja tekstowa, w której znalazły się odpowiedzi na stawiane zarzuty. Można ją znaleźć tutaj.
W nagraniu prof. Adam Glapiński podkreśla, że działania banku centralnego pod jego kierownictwem „uratowały gospodarkę kraju przed kryzysem w okresie pandemii COVID 19 i zlikwidowały inflację wynikającą z działań Rosji”.
„Należy podkreślić że w efekcie wdrożonych działań banku centralnego w maju 2024 roku inflacja w Polsce wyniosła 2,5 proc. i znajdowała się dokładnie w celu inflacyjnym, wobec stanu z lutego 2023 r., gdy wynosiła 18,4 proc. (…) Wprawdzie w lipcu inflacja wynosiła 4,2 proc., niemniej jednak ten przejściowy stan rzeczy był uprzednio przewidziany przez NBP. Dzięki kontynuowanym staraniom banku centralnego poziom inflacji zostanie sprowadzony do celu inflacyjnego NBP” – zadeklarował prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP przytoczył także szereg argumentów natury formalnej.
„W świetle cyklicznie publikowanych raportów Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego o konwergencji ustawa z 26 marca 1982 r. o Trybunale Stanu nie jest zgodna ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi niezależności banku centralnego i jego organów. Znalazło to także wyraz w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 stycznia 2024 r., a także w ostatnim wyroku z 20 sierpnia 2024 r. (…) W komunikacie po wydaniu wyroku z 20 sierpnia 2024 r. Trybunał podkreślił, że konstytucyjna zasada niezależności Narodowego Banku Polskiego i jego organów wyklucza możliwość nadawania ciałom o charakterze politycznym np. komisjom sejmowym uprawnień, które mogłyby stanowić środek nacisku na bank centralny” – przypomniał.
Dodał również, że treść wstępnego wniosku odwołuje się do rzekomych zdarzeń dotyczących zadań realizowanych przez organy kolegialne NBP: Radę Polityki Pieniężnej i Zarząd NBP, a nigdy samodzielnie przez Prezesa NBP. Tymczasem ani Konstytucja ani ustawa o Trybunale Stanu nie przewiduje odpowiedzialności konstytucyjnej ani członków RPP, ani Zarządu NBP.
„Ze wszystkich wskazanych względów zainicjowanie postępowania przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej jest niedopuszczalne i należy potraktować je jako złamanie zasady niezależności banku centralnego” – podkreślił prof. Adam Glapiński.
„Oświadczam iż instrumentalne wykorzystanie procedury odpowiedzialności konstytucyjnej na doraźne wyłącznie polityczne potrzeby stanowi nadużycie prawa i nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa. Prowadzi do degradowania instytucji państwa polskiego i osłabia jego fundamenty” – dodał.
„Biorąc pod uwagę powyższe, apeluję o głęboką rozwagę i zaniechanie działań o charakterze czysto politycznym i obiektywnie nieuprawnionych oraz szkodliwych i podejmowanie rzeczywiście uzasadnionych prac w celu budowania dobra wspólnego, zwłaszcza w obliczu istniejących poważnych zagrożeń o charakterze geopolitycznym” – zakończył prezes NBP.
Oświadczenie na stronie NBP.