Rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK wymaga zmian

Rejestr w założeniu miał wyeliminować nieuczciwe praktyki rynkowe. - W rzeczywistości stał się kolejną kłodą podkładaną pod nogi polskim przedsiębiorcom - pokazuje Artur Bilski z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK wymaga zmian

CC BY Piotr Drabik

Analiza przeprowadzona w ramach projektu „Ulepszprawo.pl” wskazuje, że

  • rejestr jest nieprzejrzysty – poszczególne klauzule wielokrotnie powtarzają się (z niewielkimi zmianami), co utrudnia zapoznawanie się z jego treścią;
  • brak jest uzasadnień do wyroków, czy choćby wyjaśnień, dlaczego dany zapis uznano za niedozwolony;
  • Strony nie mają możliwości zawarcia ugody co skazuje je na niekończące się spory sądowe.

Artur Bilski sugeruje, że rozwiązaniem problemu może być:

  • odejście od systemu weryfikacji konkretnych klauzul na korzyść abstrakcyjnego modelu analizy niedozwolonych zapisów umownych, w oparciu o pewne, powtarzalne, schematy zachowań niezgodnych z prawem;
  • zawarcie w odnośnikach do znajdującego się na stronie UOKiK rejestru uzasadnień do wyroków ws. niedozwolonych postanowień umownych;
  • podawanie i aktualizacja przykładów najczęściej występujących klauzul niezgodnych z prawem ze wskazaniem istoty naruszenia.

Cała analiza na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

CC BY Piotr Drabik

Tagi


Artykuły powiązane

Czego nie przeczytamy w podręcznikach ekonomii?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Lista zagadnień, które nie są dyskutowane w najbardziej popularnych podręcznikach do nauki ekonomii jest długa. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na te kwestie, które są wprawdzie obecne w podręcznikach ekonomii, ale sposób przedstawienia ich związany jest ze swego rodzaju nadużyciami intelektualnymi.
Czego nie przeczytamy w podręcznikach ekonomii?

Homo Economicus – Jak „Dwunożny Kalkulator” stał się Rdzeniem Ekonomii?

Kategoria: Społeczeństwo
Mimo wielu zarzutów, model homo economicus wciąż stanowi rdzeń ekonomii ortodoksyjnej, co wynika z jego prostoty i elastyczności oraz z tego, że jego odrzucenie podważyłoby dominujące podejście w głównym nurcie badań ekonomicznych – taka jest główna teza książki „Model homo economicus. Geneza, ewolucja, wpływ na rzeczywistość gospodarczą” dr. Joanny Dzionek-Kozłowskiej.
Homo Economicus – Jak „Dwunożny Kalkulator” stał się Rdzeniem Ekonomii?

Wirus nie zwalczy zmian klimatu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozprzestrzenianie się koronawirusa przekłada się na obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Wraz z końcem epidemii sytuacja może szybko wrócić do poziomu sprzed jej wybuchu. Chyba, że programy pomocowe dla przemysłu powiązałoby się z inwestycjami pro-środowiskowymi.
Wirus nie zwalczy zmian klimatu