Rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK wymaga zmian

Rejestr w założeniu miał wyeliminować nieuczciwe praktyki rynkowe. - W rzeczywistości stał się kolejną kłodą podkładaną pod nogi polskim przedsiębiorcom - pokazuje Artur Bilski z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK wymaga zmian

CC BY Piotr Drabik

Analiza przeprowadzona w ramach projektu „Ulepszprawo.pl” wskazuje, że

  • rejestr jest nieprzejrzysty – poszczególne klauzule wielokrotnie powtarzają się (z niewielkimi zmianami), co utrudnia zapoznawanie się z jego treścią;
  • brak jest uzasadnień do wyroków, czy choćby wyjaśnień, dlaczego dany zapis uznano za niedozwolony;
  • Strony nie mają możliwości zawarcia ugody co skazuje je na niekończące się spory sądowe.

Artur Bilski sugeruje, że rozwiązaniem problemu może być:

  • odejście od systemu weryfikacji konkretnych klauzul na korzyść abstrakcyjnego modelu analizy niedozwolonych zapisów umownych, w oparciu o pewne, powtarzalne, schematy zachowań niezgodnych z prawem;
  • zawarcie w odnośnikach do znajdującego się na stronie UOKiK rejestru uzasadnień do wyroków ws. niedozwolonych postanowień umownych;
  • podawanie i aktualizacja przykładów najczęściej występujących klauzul niezgodnych z prawem ze wskazaniem istoty naruszenia.

Cała analiza na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

CC BY Piotr Drabik

Tagi


Artykuły powiązane

Warto pomyśleć o Zielonym Ładzie dla krajów trzecich

Kategoria: Innowacje w biznesie
Czym są klauzule lustrzane, czy rolnicy z ekologami stworzą wspólny front, o koniecznych zmianach w sektorze i niedopowiedzianych kosztach? Na te pytania i inne pytania odpowiedziała „Obserwatorowi Finansowemu” Anna Sands, ekspertka od polityki środowiskowej.
Warto pomyśleć o Zielonym Ładzie dla krajów trzecich

Jak chińskie pożyczki kolonizują Afrykę?

Kategoria: Sektor niefinansowy
Czarny Kontynent przez wiele lat był swego rodzaju poligonem globalnych graczy. Ostatnie dekady pokazują jednak, że to Pekin zadomowił się tam na dobre. Chiny są największym pożyczkodawcą państw afrykańskich. W XXI w. łączna wartość kredytów sięgnęła 170 mld dol. Pomimo spadku akcji kredytowej w ostatnim czasie, Afryka wciąż jest ambitnym celem Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiny podbijają ten kontynent na trzy sposoby: poprzez pożyczki, inwestycje i handel. Choć zrealizowano tam wiele potrzebnych inwestycji, wiele rzeczy stoi pod znakiem zapytania.
Jak chińskie pożyczki kolonizują Afrykę?

Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Kategoria: Demografia
Problemem dla działalności gospodarczej w Polsce jest kompresja rozkładu wynagrodzeń. Ponad 2/3 zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie w wysokości pomiędzy wynagrodzeniem minimalnym a jego dwukrotnością, co oznacza, że siatka wynagrodzeń jest bardzo spłaszczona. W ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów i kadry zarządzającej rosły dużo wolniej niż wynagrodzenia najniższe.
Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?