Rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK wymaga zmian

Rejestr w założeniu miał wyeliminować nieuczciwe praktyki rynkowe. - W rzeczywistości stał się kolejną kłodą podkładaną pod nogi polskim przedsiębiorcom - pokazuje Artur Bilski z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK wymaga zmian

CC BY Piotr Drabik

Analiza przeprowadzona w ramach projektu „Ulepszprawo.pl” wskazuje, że

  • rejestr jest nieprzejrzysty – poszczególne klauzule wielokrotnie powtarzają się (z niewielkimi zmianami), co utrudnia zapoznawanie się z jego treścią;
  • brak jest uzasadnień do wyroków, czy choćby wyjaśnień, dlaczego dany zapis uznano za niedozwolony;
  • Strony nie mają możliwości zawarcia ugody co skazuje je na niekończące się spory sądowe.

Artur Bilski sugeruje, że rozwiązaniem problemu może być:

  • odejście od systemu weryfikacji konkretnych klauzul na korzyść abstrakcyjnego modelu analizy niedozwolonych zapisów umownych, w oparciu o pewne, powtarzalne, schematy zachowań niezgodnych z prawem;
  • zawarcie w odnośnikach do znajdującego się na stronie UOKiK rejestru uzasadnień do wyroków ws. niedozwolonych postanowień umownych;
  • podawanie i aktualizacja przykładów najczęściej występujących klauzul niezgodnych z prawem ze wskazaniem istoty naruszenia.

Cała analiza na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

CC BY Piotr Drabik

Tagi


Artykuły powiązane

Davos 2022 – dzień pierwszy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wpływ wojny w Ukrainie, niepewna przyszłość globalizacji oraz gorsze perspektywy gospodarcze to główne tematy omawiane podczas pierwszego dnia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Davos 2022 – dzień pierwszy

Skuteczne nakładanie sankcji wymaga dalszego nacisku

Kategoria: Raporty
Unia Europejska powinna postawić na ograniczenie importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Konieczne jest monitorowanie i uszczelnianie obecnych sankcji oraz wprowadzanie nowych – to rekomendacje PIE zawarte w kolejnym gospodarczym raporcie z frontu.
Skuteczne nakładanie sankcji wymaga dalszego nacisku

Prognozowanie pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość

Kategoria: Trendy gospodarcze
W badaniach usiłuję zrozumieć, które modele ekonomiczne lub ekonometryczne pozwalają nam opowiadać trafne historie na temat przyszłości. Jakość prognoz traktuję przy tym jako metodę weryfikacji wiarygodności modelimówi prof. Michał Rubaszek, kierownik Zakładu Modelowania Rynków Finansowych w SGH.  
Prognozowanie pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość