Rosja kontra Zachód – kto kogo rzuci na kolana

Dziś w przeglądzie najciekawszych opinii i wiadomości z kraju i świata kilka tekstów o relacjach z Rosją i jej sytuacji ekonomicznej. A ponadto m.in. o mierniku ryzyka geopolitycznego, indeksie smutku, słabościach Europy i sprzedaży magazynu Forbes Chińczykom.
Rosja kontra Zachód - kto kogo rzuci na kolana

zegarRosja, Rosja, Rosja. Gideon Rachman z Financial Times twierdzi, że Machiavelli z Kremla prowadzi Rosję do izolacji politycznej i ekonomicznej. Sankcje powoli, ale są wprowadzane w życie, a rosyjscy biznesmeni zaczynają się niepokoić sytuacją. Ciekawa obserwacja – zaangażowany w konflikt ze światem zachodnim Putin staje się petentem Pekinu (kontrakt gazowy), choć to Chiny stanowią strategiczne wyzwanie dla Rosji.

Podobnie o reakcji biznesu pisze Bloomberg, choć przerażenie w tytule depeszy to zbyt mocne słowo sądząc z tekstu. Aleksander Lebiediew, właściciel angielskich gazet Independent i Evening Standard uważa, że Rosja już nie naprawi swoich relacji z Zachodem. „Zegar cofnął się do lat 80”.

rynki-finansowe - KopiaTakże Ambrose Evans-Pritchard („Daily Telegraph”) pisze o Rosji. Jego teza: USA mogą ekonomicznie rzucić Rosję na kolana, gdyż mają kontrolę nad światowym systemem bankowym. Zdaniem cytowanego przez A E-P byłego premiera Rosji Kasjanowa pełne sankcje finansowe spowodowałyby upadek gospodarki rosyjskiej w ciągu 6 miesięcy. Jeden z ekspertów zwraca uwagę, że po uzgodnieniu gigantycznej kary na BNP Paribas za złamanie embarga na transakcje z Iranem, żaden bank zachodnioeuropejski nie będzie próbował obejść decyzji USA. Zdaniem A E-P rosyjska odpowiedź z użyciem „broni gazowej” nie byłaby skuteczna. Na razie od rynków finansowych odcięte są Novatek, Rosnieft i Gazprombank. Moody’s obniżył rating Rosnieftu zwracając uwagę, że ma on do spłacenia (zrolowania) do grudnia przyszłego roku 26 mld dol długu.

Biznes jest biznes. Francja lekceważy wezwania USA i Wielkiej Brytanii do wstrzymania dostawy okrętów Mistral dla Rosji. Z kontraktu wartego 1,2 mld euro na dwa Mistrale wynika, że każdy kosztuje ok. 600 mln euro i bierze na pokład 13 czołgów, 110 pojazdów opancerzonych, 16 helikopterów i 450 żołnierzy. Rosja ostrzega, że wstrzymanie dostawy przyniesie większe straty Francji niż Rosji, co jest oczywiste. Ponieważ Rosja nie zapłaciła jeszcze za drugi statek, być może jednak w tej części transakcja zostanie unieważniona, choć sądząc z zachowania prezydenta Hollande to wąptliwe. >>więcej: zerohedge.com

wiadomosciDeser rosyjski, to informacja, że kolejna gwiazda anglojęzycznej stacji Russia Today (dostęp do niej ma w sieciach kablowych ok. 0,5 miliarda ludzi na świecie) opuszcza stację. Po pięciu latach Sara Firth odkryła, że pracuje dla Władimira Putina i rozpowszechnia propagandę i kłamstwa. Ile zarabiają dziennikarze RT – nie wiadomo, udało nam się znaleźć jedynie informację, że pensje w Russia Today są „zdrowe”, a rząd rosyjski do 2008 roku zainwestował w stację 100 milionów dolarów.

 

energiaNajprostszą metodą pomiaru ryzyka geopolitycznego jest cena energii – pisze Steen Jacobsen, główny ekonomista Saxobank. Nie ulega wątpliwości, że sygnały z rynku energii są jednoznaczne: przygotuj się na niższy wzrost gospodarczy, więcej niepewności i więcej ryzyka geopolitycznego. Rynki reagują z opóźnieniem, ale jeśli obecne zaburzenia (Ukraina, Izrael) potrwają przez lato, można być pewnym, że wyższe ceny energii zaczną wpływać negatywnie na światowy wzrost gospodarczy.

 

finanse-publiczneRefleksje nad indeksem smutku snuje profesor Steve Hanke. Misery Index Hankego to suma wskaźnika inflacji, stóp procentowych i bezrobocia pomniejszona o zmianę PKB per capita (klasyczny Misery Index zawierał tylko wskaźniki inflacji i bezrobocia). Dla Polski wynosił 19,8 w końcu 2013 roku i był relatywnie dość wysoki plasując nasz kraj na 37 miejscu (na pierwszym jest Wenezuela) listy niemal stu państw, dla których policzył go Hanke. Najniższy i wynoszący od 6 do 8 punktów jest w południowo-wschodniej Azji (Japonia, Tajwan ,Chiny, Korea etc.). W najnowszym artykule Hanke policzył Misery Index dla grup państw od 2003 roku. Z wykresu wynika, że jedna grupa gromadzi kraje o indeksie w okolicach 20 punktów, druga w okolicach 10. „Kraje które ciążą do tej pierwszej generalnie potrzebują reform strukturalnych (czytaj wolnorynkowych)” – pisze Hanke. Po kryzysie finansowym 2008-2009 indeksy dla krajów południowo-wschodniej Azji obniżyły się z 20 do 11,7 punktu, co sugeruje, że doszło tam do pozytywnych reform, a dodatkowo pomogło im luzowanie ilościowe przez FED generując napływ pieniędzy. Endemiczne problemy strukturalne Europy Zachodniej także widać na wykresie.

Konsumpcja publiczna obniżyła się znacznie bardziej w USA niż w Europie, która wcale nie prowadzi polityki zaciskania pasa, a jednak wzrost gospodarczy USA był w ostatnich trzech latach w sumie o 6 punktów procentowych szybszy niż w Europie. Dlaczego Europa gorzej sobie radzi niż Ameryka? Zadecydowała o tym konsumpcja prywatna, która w Ameryce rośnie, a w Europie jest w stagnacji. A rośnie, bo w USA są lepsze procedury dotyczące wygaszania długu hipotecznego i bankructw osób indywidualnych oraz małych biznesów – twierdzi Daniel Gros w Projekt Syndicate.

wywiadySymboliczna wiadomość: rodzina Forbes sprzedała kontrolne udziały w swoim imperium medialnym inwestorowi z Azji  Integrated Asset Management. Steve Forbes pozostanie redaktorem naczelnym. W krótkim wywiadzie powiedział m.in.: „Kupujący są przedsiębiorcami i rozumieją przedsiębiorczy kapitalizm. Rozumieją też, że w ich interesie jest nieingerowanie w sprawy treści”. O „Forbesa” starał się także m.in. koncern Axel Springer. Magazyn powstał w 1917 r. i jest kolejną rodzinną firmą medialną po Wall Street Journal, Washington Post i New York Times, która została sprzedana w ostatnich latach.

 

 

zegar
rynki-finansowe - Kopia
wiadomosci
energia
finanse-publiczne
wywiady

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Na takie sankcje Rosja nie była gotowa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wysoki poziom rezerw walutowych i zasoby w Funduszu Dobrobytu Narodowego (FDN) to dwa czynniki przywoływane w kontekście siły ekonomicznej Rosji i odrobienia przez nią lekcji po sankcjach z 2014 r. Czy Rosja jest rzeczywiście lepiej przygotowana niż poprzednio, czy może słaba, jak nigdy dotąd?
Na takie sankcje Rosja nie była gotowa

Mrożenie relacji z Rosją a polski eksport

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja nie jest kluczowym rynkiem zbytu dla polskiego eksportu, jednak inwazja Rosji w Ukrainie może prowadzić do potencjalnych ograniczeń polskiego eksportu wynikających z prawdopodobnych zaburzeń w globalnych sieciach podażowych.
Mrożenie relacji z Rosją a polski eksport

Rosja pada pod ciosem zachodnich sankcji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu w 2014 r. nie spełniły swojej roli jako środek odstraszający. Czy tym razem, po inwazji na Ukrainę, będzie inaczej?
Rosja pada pod ciosem zachodnich sankcji