Autor: Milena Harzyńska

Reporterka TV, autorka materiałów video w Obserwatorze Finansowym

Energia węglowa jest tania tylko w teorii

Zielona energia jest w Polsce demonizowana, pakiet klimatyczny uznawany za zło koniecznie - to błędne koło, przekonuje ekonomista i ekolog z Zielonego Instytutu Dariusz Szwed. Węgiel jest dużo droższy niż nam się wydaje bo nie uwzględniamy chociażby kosztów służby zdrowia, które generuje wpływ smogu. Zielona energia w dłuższej perspektywie się opłaca, ale w jej propagowanie musi inwestować państwo. W Europie nie brakuje przykładów potwierdzających, że taki model się sprawdza.

Realizacja i montaż: Milena Harzyńska; zdjęcia: Marek Kliś

 


Tagi


Artykuły powiązane

Atom daje tanią energię i niskie emisje

Kategoria: Ekologia
Uranu wystarczy na co najmniej 200 lat, a może nawet na dziesiątki tysięcy lat – mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Atom daje tanią energię i niskie emisje

Nobel z ekonomii - blaski i cienie badań empirycznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przewrót empiryczny zapoczątkował erę wnioskowania przyczynowego, które skupia się na dowodach. Dodatkowo, zwiększył wiarygodność ekonomistów w oczach społeczeństwa, ponieważ zbliżył ich do realnych problemów ludzi. Również ekonomia uprawiana w Polsce powinna podążać w tym kierunku.
Nobel z ekonomii - blaski i cienie badań empirycznych

Paradoks niemieckiej produktywności

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pomimo ogromnych wysiłków w zakresie cyfryzacji, gospodarka niemiecka doświadczyła znacznego spowolnienia wzrostu produktywności. Znaczna część tej tendencji jest wynikiem połączenia dobrych wyników rynku pracy ze strukturalnym przesunięciem w kierunku usług w gospodarce niemieckiej.
Paradoks niemieckiej produktywności