Patchworkowy kapitalizm a krótkowzroczność instytucjonalna

Szkoła Główna Handlowa ponownie była merytorycznym partnerem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Tematem tegorocznego raportu SGH była analiza kondycji gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście ostatnich wstrząsów ekonomicznych. O wnioskach płynących z raportu w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” mówiła prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE), Szkoła Główna Handlowa (SGH) w Warszawie.

„To jest siódmy z kolei tego typu raport, oczywiście różnią się one od siebie co roku, w zależności od wyzwań i problemów, które się pojawiają. Ten raport jest poświęcony właściwie dwóm aspektom. Z jednej strony przedstawia wielkie sukcesy polskiej gospodarki – jesteśmy mistrzami wzrostu gospodarczego wśród krajów transformacji, ale nie tylko. Najszybciej bowiem nadrabiamy dystans do państw wyżej rozwiniętych. To jest jasna strona raportu. A z drugiej strony, niestety, jest właśnie ciemna strona, gdyż występują różnorodne wyzwania i problemy” – stwierdziła ekonomistka.

Prof. Mączyńska zwróciła uwagę na niewystarczającą powszechność dyskusji na temat przyszłości gospodarki.

„W raporcie mamy różne teksty. Byłam jedną z jego recenzentów i opiniowałam tekst o modelach naszej gospodarki, czyli o tym, w którą stronę ją kierować. Na świecie toczy się debata na temat tego jak ustawiać tę gospodarkę. A u nas jest jej wciąż za mało, bo mówimy o systemowym kryzysie kapitalizmu, o nierównościach i różnego rodzaju dysfunkcjach kapitalizmu. Często poruszamy temat bezrefleksyjnej pogoni za zyskami, ale bez uwzględnienia zagrożeń dla naszej matki ziemi, dla naszej planety. W związku z tym pojawia się pytanie: dlaczego tak się dzieje? Nie dlatego, że ludzie są źli, lecz dlatego, że pozwalają im na to rozwiązania systemowe” – powiedziała.

Rozmówczyni odniosła się również do tematu, dotyczącego wątku polskiego kapitalizmu.

„Jeden z pierwszych tekstów dotyczy modelu kapitalizmu, który ukształtował się w Polsce i w krajach transformacji. Pojawiło się w nim pojęcie >>patchworkowy kapitalizm<<. Patchwork to całość zszyta z różnych kawałków. Autorzy pokazują, że takie łączenie oraz eklektyzm rozwiązań i systemów charakterystycznych dla gospodarki wolnorynkowej, ale również pewnych regulacji, tworzą swoistą mieszankę. Patchwork bywa czasem źle zszyty i się pruje. Wyjaśniają też, że choć taki model mógł przynieść efekty w krótkim okresie, na początku, to w dłuższej perspektywie może prowadzić do >>krótkowzroczności instytucjonalnej<<. Oznacza to rozwiązania instytucjonalne typu ad hoc, które w przyszłości mogą okazać się błędne lub niewystarczające” – oceniła.

Ekonomistka poruszyła również temat przyszłości sztucznej inteligencji oraz niepokoju, który budzi wśród ludzi.

„Są trzy warunki, które traktuję jako warunki sine qua non przetrwania w dzisiejszych czasach, co również wynika z tego raportu. Pierwszy warunek to optymalne wykorzystywanie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Optymalne oznacza, że nie za duże, nie za małe, tylko w sam raz. […] Drugą kwestią jest wdrażanie nowych technologii w sposób, który wzmacnia nasz potencjał oraz kapitał ludzki i społeczny, czyli kapitał relacyjny. Trzeci warunek, bez którego nie mogą być zrealizowane te dwa poprzednie, to jest system rozwiązań regulacyjnych, prowadzący do optymalizacji i umocnienia. w tak krótkim czasie mogłam wymienić tylko niektóre kwestie zawarte w raporcie, ale mniej więcej tak to się przedstawia” – powiedziała.

Rozmowa została przeprowadzona podczas „XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu”.

Cała rozmowa dostępna na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego”.

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Czy kapitalizm żywi się krytyką?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy to możliwe, że współczesny kapitalizm wyrósł na ideałach, snach, dziwactwach i słabościach… marksistowskich buntowników i dzieci-kwiatów buntujących się w latach 60. XX wieku? Taką tezę stawiają w dziele „Nowy duch kapitalizmu” Luc Boltanski i Eve Chiapello.
Czy kapitalizm żywi się krytyką?

Nic co ludzkie nie będzie nam obce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Każdego ranka, gdy smartfon budzi nas i dostarcza spersonalizowane wiadomości oraz prognozę pogody na podstawie naszej lokalizacji, wchodzimy w interakcję z AI. Zadajemy pytania Siri lub Alexii, które stały się codziennymi kompankami, jednocześnie ufając, że Google Maps zrobi dla nas analizę ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym, aby zaplanować jak najszybszą trasę do pracy. Spotify dobiera muzykę zgodnie z naszymi wcześniejszymi preferencjami, a Chat GPT, na naszą prośbę redaguje tekst wiadomości, którą mamy zamiar wysłać e-mailem. W końcu sprawdzamy konto bankowe i nawet nie zastanawiamy się, jak działają aplikacje chroniące nas przed oszustwami i oferujące spersonalizowane porady finansowe.
Nic co ludzkie nie będzie nam obce

Kapitalizm jako narzędzie polityki zagranicznej USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kapitalizm stał się narzędziem polityki zagranicznej USA, eksportowanym i używanym w różnych celach dla poszczególnych krajów oraz regionów – przekonuje prof. Ethan B. Kapstein w książce „Exporting Capitalism”. Czy to działa?
Kapitalizm jako narzędzie polityki zagranicznej USA