Stałem się przewodniczącym RPP z mocy obowiązującego prawa

Zarząd, którym kierował Prezes Skrzypek, podejmował decyzje i prezentował opinie na podstawie bardzo głębokich merytorycznych analiz. Ale zawsze warto szukać kompromisu. Aby jednak mogło to nastąpić, wszystkie strony w każdym sporze muszą wykazać się odpowiedzialnością, zdolnością do ustępstw i umiejętnością działania bez emocji.
Stałem się przewodniczącym RPP z mocy obowiązującego prawa

Piotr Wiesiołek, p.o. prezesa NBP, Copyright by PAP/Grzegorz Jakubowski/

Kim był dla Pana Prezes Sławomir Skrzypek? Jak Pan odczuwa jego nieobecność?

Był bardzo dobrym i kompetentnym szefem, ale przede wszystkim przyjacielem. Znaliśmy się od lat i bardzo dobrze rozumieliśmy. Nasza znajomość sięga początku lat 80., kiedy prowadziliśmy wspólną działalność opozycyjną. Jego nieobecność odczuwam bardzo osobiście.

Po śmierci Prezesa Skrzypka przejął Pan stery NBP. Co się zmieni w banku centralnym?

Kiedy odchodzi prezes w taki tragiczny i nieoczekiwany sposób, jest to bardzo traumatyczne przeżycie, trudne z ludzkiego i zawodowego  punktu widzenia.

Jednocześnie wiemy, że pracujemy w najważniejszej finansowej instytucji w Polsce i od jakości naszej pracy i od naszej odpowiedzialności zależy bardzo wiele. Szczególnie teraz musimy udowodnić, że potrafimy sprawnie działać i podejmować konieczne decyzje. Tak więc patrząc w przyszłość, uważam, że nic się nie zmieni, Narodowy Bank Polski jak zawsze będzie realizował wszystkie zadania banku centralnego.

12 kwietnia odbyło się, zwołane jeszcze przez Prezesa Skrzypka, posiedzenie RPP. Jeszcze w sobotę konstytucjonaliści mieli wątpliwości, czy będzie Pan mógł przewodniczyć Radzie.

Uważam, że stałem się przewodniczącym RPP z mocy obowiązującego w Polsce prawa. Rada Polityki Pieniężnej po wysłuchaniu argumentacji prawnej uznała, że jest to optymalne rozwiązanie.

Czy to oznacza, że przez cały czas kierowania przez Pana NBP, będzie Pan również przewodniczył Radzie, miał na niej prawo głosu i zwoływania kolejnych posiedzeń?

Tak należy to interpretować. Do czasu powołania nowego prezesa NBP będę sprawował funkcję przewodniczącego RPP ze wszystkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z objęcia tego stanowiska.

Nie jest tajemnicą, że w ostatnich tygodniach doszło do dużych rozbieżności pomiędzy zarządem NBP a RPP w sprawie wysokości i podziału zysku oraz pomiędzy zarządem NBP a rządem RP w sprawie przedłużenia linii kredytowej z MFW. Czy po śmierci Prezesa Skrzypka możemy oczekiwać złagodzenia stanowiska zarządu?

Zarząd, którym kierował Prezes Skrzypek, podejmował decyzje i prezentował opinie na podstawie bardzo głębokich merytorycznych analiz. Ale zawsze warto szukać kompromisu. Aby jednak mogło to nastąpić, wszystkie strony w każdym sporze muszą wykazać się odpowiedzialnością, zdolnością do ustępstw i umiejętnością działania bez emocji.

Wielu ekonomistów, w tym zagranicznych, zwracało uwagę na natychmiastowe decyzje, jakie zarząd NBP podejmował w czasie kryzysu w celu stabilizacji kursu złotego. Czy również ta twarda polityka obrony kursu przed gwałtownymi wahaniami będzie kontynuowana?

W każdej gospodarce gwałtowne wahania na rynkach walutowych są niekorzystne. Utrzymanie stabilności złotego należy do podstawowych zadań banku centralnego i Narodowy Bank Polski będzie konsekwentnie je realizował.

Rozmawiała Beata Tomaszkiewicz

Piotr Wiesiołek, p.o. prezesa NBP, Copyright by PAP/Grzegorz Jakubowski/

Tagi


Artykuły powiązane

Zarządzanie rezerwami dewizowymi NBP

Kategoria: Analizy
Na koniec 2021 r. rezerwy dewizowe NBP osiągnęły równowartość 166 mld dol., wzrastając sześciokrotnie w stosunku do poziomu z 2000 r. i niemal dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady. W rankingu krajów dysponujących największymi rezerwami dewizowymi Polska plasuje się na wysokiej 20. pozycji.
Zarządzanie rezerwami dewizowymi NBP