Autorzy: FT, Philip Stephens

Chiny pokazują Europie miejsce w szeregu

Od czasu do czasu jakiś mały zbieg okoliczności przypomina nam o nowym układzie sił geopolitycznych. Miało to miejsce w trakcie ostatniej wizyty Xi Jinpinga w USA i jego rozmów z Barackiem Obamą.
Chiny pokazują Europie miejsce w szeregu

Xi Jinping, prezydent Chin (CC By ND GovernmentZA)

W czasie, gdy prezydenci USA i Chin przechadzali się po słonecznym kurorcie Sunnylands w Palm Springs, opracowując coś, co prezydent Xi nazywa nowym rodzajem relacji między potęgami, „People’s Daily”, najważniejszy chiński dziennik, opublikował tekst, z którego wyziera chłodniejsze spojrzenie Pekinu na Europę. Powodem jest kłótnia z Komisją Europejską, która zarzuca Chinom dumping na rynku paneli słonecznych.

>>czytaj też: Premier Abe chce zająć Europę

Tekst ów przypomniał Europie o jej słabnącej potędze w nowym, światowym porządku: „Czasy się zmieniły, ale niektórzy Europejczycy wciąż patrzą na nowe siły z nieukrywaną wyższością”. To należy przetłumaczyć następująco: upadający kontynent powinien znać swoje miejsce. Albo nawet: Chiny nie chcą wojny handlowej, ale protekcjonizm handlowy po prostu wywoła kontratak. W Pekinie nikt nie wątpi, kto wygrałby taką konfrontację.

>>cały komentarz: FT.com

oprac. SS

Xi Jinping, prezydent Chin (CC By ND GovernmentZA)

Tagi


Artykuły powiązane

Chiny rybnym hegemonem

Kategoria: Analizy
Lubicie ryby? Uważacie, że trzeba ich jak najwięcej jeść, bo są zdrowe? FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, ma dla was dobre i złe wieści.
Chiny rybnym hegemonem

Malejąca władza pracownicza kontra rosnąca siła monopolu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spadek aktywności związkowej, obniżenie realnej wartości płacy minimalnej, wzrost aktywności akcjonariuszy i rozpowszechnienie się „bezwzględnej” taktyki zarządzania spowodowały redystrybucję dochodów od pracowników na rzecz właścicieli kapitału.
Malejąca władza pracownicza kontra rosnąca siła monopolu

Gdy Chiny powracają

Kategoria: Trendy gospodarcze
W chińskiej cywilizacji znaków, symboli i ukrytych znaczeń dwa wydarzenia są przełomowe w walce z koronawirusem: wizyta głównego wodza Xi Jinpinga w Wuhan oraz eksponowana w mediach informacja, że liczba zarażonych na świecie przekroczyła tę na terenie prowincji Hubei oraz całych Chin.
Gdy Chiny powracają