Czarne chmury nad Finlandią

Microsoft kupił część Nokii odpowiedzialną za produkcję telefonów w nadziei, że uda się zrobić z niej dochodowy biznes. Bo Nokia w ostatnich latach pogrążona była w kryzysie. Firma, która kiedyś była odpowiedzialna za 20 proc. PKB Finlandii, od lat przynosi straty.  Samsung i Apple przejęły rynek.
Czarne chmury nad Finlandią

(CC BY-SA osde8info)

Co sprzedaż Nokii gigantowi z USA oznacza dla samej Finlandii?

Nawet, jeśli Microsoft zdoła przywrócić firmie rentowność, to wcale nie oznacza to z konieczności dobrych wieści dla tego kraju. Prawdopodobnie z czasem centrum biznesu, jakim jest Nokia zacznie przesuwać się w kierunku USA – to oznacza mniej wysokopłatnych stanowisk w działach badań i rozwoju czy w działach planowania strategicznego ulokowanych w Finlandii.

Sądzę, że Finlandię czekają ciężkie czasy – niekoniecznie recesja, ale wolniejszy wzrost. Jednak nie oznacza to, że decyzja o sprzedaży komórkowego działu Nokii jest zła. Bez niej koncern i w efekcie Finlandia, mogłyby być w jeszcze większych kłopotach.

Cały artykuł na stronie Bloomberga.

(CC BY-SA osde8info)

Tagi


Artykuły powiązane

Czarne chmury nad Wielką Czwórką

Kategoria: Instytucje finansowe
Oblicze firm audytorsko-doradczych, zwanych Wielką Czwórką, bardzo się zmieniło i nosi ślady wielu niezbyt chwalebnych zdarzeń, mimo że od dekad jest pudrowane skutecznym PR-em. Żyją obecnie w wygodnej symbiozie, ale ten okres się kończy, bo nadchodzą ich „ubery” i „amazony”.
Czarne chmury nad Wielką Czwórką

Ciemne chmury nad światową gospodarką, ale Polska się obroni

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na IX Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie optymizm co do teraźniejszości światowej gospodarki mieszał się z pesymizmem co do jej przyszłości. Pesymistyczny był oczywiście słynny "Dr Doom", czyli Nouriel Roubini, ale jego śladem podążyli też polscy ekonomiści.
Ciemne chmury nad światową gospodarką, ale Polska się obroni

5G staje się rzeczywistością, czyli zderzenie PowerPointa z Excelem

Kategoria: Analizy
Dziś technologia 5G potrzebna jest przede wszystkim producentom sprzętu telekomunikacyjnego. Jutro będzie potrzebna operatorom. Pojutrze firmom. A dla konsumentów najlepiej byłoby, gdyby w ogóle nie dostrzegli, że już z niej korzystają.
5G staje się rzeczywistością, czyli zderzenie PowerPointa z Excelem