Gaz łupkowy uniezależni USA od krajów arabskich

Stany Zjednoczone ogłosiły, że staną się eksporterem netto gazu naturalnego już w 2020 r., a nie jak prognozowano wcześniej – w 2022 r.
Gaz łupkowy uniezależni USA od krajów arabskich

(CC BY-NC-ND EnergyTomorrow)

Rozwijający się rynek wydobycia i dystrybucji gazu łupkowego w USA będzie miał wielki wpływ na globalną gospodarkę i na geopolitykę. Stany Zjednoczone ogłosiły w tegorocznym raporcie dotyczącym sektora energetyki i paliw, że staną się eksporterem netto gazu naturalnego już w 2020 r., a nie jak prognozowano wcześniej – w 2022 r.

USA są światowymi liderami w pracach nad rozwojem technologii wydobycia gazu z łupków. W kwietniu 2012 r. Federalna Agencja Energetyki zatwierdziła propozycję przygotowaną przez jedną z firm produkujących skroplony gaz (LNG), która umożliwi jego eksport zagranicę. To pierwszy taki krok od 40 lat. Stanowi on kolejny etap gazowej rewolucji w USA, sygnalizując, że kraj z importującego energię, stanie się jej dużym eksporterem.

Ta zmiana z pewnością wpłynie na rozwój gospodarczy, pomagając przemysłowi wyjść z recesji. Jako że gaz łupkowy stanie się głównym źródłem energii dla całego świata, zapoczątkowana przez USA rewolucja oznacza, że Stany Zjednoczone będą mieć nie tylko jeszcze mocniej dominująca pozycję na globalnym rynku energii, lecz także – że będziemy mieć do czynienia ze zmianami geopolitycznymi. Jakimi? USA będą coraz mniej zależne od importu paliw z krajów Środkowego Wschodu, a w końcu ta zależność ustanie całkowicie.

>>cały komentarz: USA.ChinaDaily.com.cn

oprac. SS

(CC BY-NC-ND EnergyTomorrow)

Tagi


Artykuły powiązane

LNG coraz ważniejszy dla Polski i dla Europy

Kategoria: Analizy
Na świecie obserwuje się duży wzrost popytu na skroplony gaz ziemny (LNG). Rozbudowywana jest infrastruktura eksportowa oraz importowa, co umożliwia dostawy gazu. Nowe możliwości importu gazu mają szczególnie duże znaczenie w Europie, gdzie wyraźnie dominuje Rosja jako najważniejszy dostawca gazu.
LNG coraz ważniejszy dla Polski i dla Europy

Energetyczna rewolucja: czekają nas problemy czy świetlana przyszłość?

Kategoria: Analizy
Szybko rosnący udział odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej wywraca sektor energetyczny do góry nogami. Jedni wieszczą, że skończy się to katastrofą, wielkimi awariami zwanymi blackoutami. Inni mówią, że czeka nas świetlana przyszłość.
Energetyczna rewolucja: czekają nas problemy czy świetlana przyszłość?

Czas tańszej energii dobiega końca

Kategoria: Ekologia
Cena ropy wydźwignęła się już powyżej 30 dolarów za baryłkę. Znak to, że wybudzana z letargu gospodarka światowa na nowo zużywa więcej energii. Koszty ponownie wzrosną. Wyższe rachunki za energię to raczej reguła w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce łatwiej o obniżki cen energii elektrycznej niż gazu ziemnego.
Czas tańszej energii dobiega końca