Reagan przewidział uzależnienie od gazu Putina

Jednym z powodów, dla których Europa tak słabo radzi sobie z Putinem jest fakt, że nigdy jej się nie udało przewidzieć, że będzie on tak intensywnie wykorzystywał kartę energetyczną w rozgrywkach politycznych.
Reagan przewidział uzależnienie od gazu Putina

Ronald Reagan i Margaret Thatcher (CC BY UKBERRI.NET)

Jak wielu z nas uzywając gazu w ogóle uświadamia sobie, że jesteśmy częścią olbrzymiej sieci geopolitycznych zależności? Niewielu. A jednak jesteśmy. Źródła naszych problemów energetycznych tkwią w latach 70 XX w., gdy podjęto decyzję budowy olbrzymiej infrastruktury łączącej kontynent z polami gazowymi w ZSRR.

W tamtych czasach amerykańscy prezydenci, zarówno Carter jak i Reagan przestrzegali, że to grozi uzależnieniem politycznym od Moskwy. To, co dzieje się obecnie na Ukrainie to po prostu znak, że Europa musi znów zdobyć się na niezależność.

Więcej w The Guardian

Ronald Reagan i Margaret Thatcher (CC BY UKBERRI.NET)

Tagi


Artykuły powiązane

Czy Hayek przewidział bitcoiny?

Kategoria: Waluty
Książka Friedricha Hayeka „Denacjonalizacja pieniądza” jest szczególną pozycją w historii powojennej literatury ekonomicznej głównie ze względu na swój egzotyczny charakter. Zaproponował w niej bowiem koncepcję emisji w całości prywatnych walut przez konkurencyjnych producentów. Koncepcja Hayeka została krytycznie przyjęta nie tylko przez jego keynesistowskich przeciwników, ale również przez środowisko z nim sympatyzujące.
Czy Hayek przewidział bitcoiny?

Blaski i cienie niezależności energetycznej USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
Eskalacja napięć w Iranie nie odbiła się zbytnio szerokim echem na rynkach finansowych. Wzrost cen ropy był co najwyżej umiarkowany. Wielu sądzi, że większa odporność cen ropy na zawirowania geopolityczne jest efektem właśnie odzyskanej przez USA niezależności energetycznej. Nie oznacza to jednak, że konsumenci na świecie mogą spać spokojnie.
Blaski i cienie niezależności energetycznej USA

Ukraina jest nie do zastąpienia w tranzycie gazu z Rosji

Kategoria: Analizy
Pod koniec roku wygasa 10-letnia umowa między Rosją i Ukrainą o tranzycie rosyjskiego gazu na rynki europejskie. Gazprom już w 2015 r. informował, że od 2020 r. będzie dostarczać gaz nowymi drogami. Jednak wszystko wskazuje na to, że Rosja będzie zmuszona przez 2-3 lata nadal przesyłać przez Ukrainę więcej niż połowę dotychczasowych dostaw.
Ukraina jest nie do zastąpienia w tranzycie gazu z Rosji