USA powinny więcej inwestować w Afryce

Który kontynent jest domem sześciu z 10 najszybciej rosnących gospodarek świata, a jego PKB ma według prognoz urosnąć w 2013 r. o 5 proc., czyli dwa razy bardziej niż PKB USA? A który kontynent jest beneficjentem zaledwie 5 proc. inwestycji zagranicznych USA?
USA powinny więcej inwestować w Afryce

Prezydent Barack Obama (CC BY-ND Allison Harger)

Afryka, oczywiście. Prezydent USA, Barack Obama, w zeszłym tygodniu odwiedził ten kontynent. Jego wizyta skoncentrowała się głównie na nierównomiernym rozwoju Afryki i braku strategii ze strony Ameryki na głębszą współpracę gospodarczą.

Stany Zjednoczone faktycznie powinny robić w tej mierze znacznie więcej, nie tylko „u siebie” korzystając ze zwiększonego eksportu do Afryki, a co za tym idzie większej liczby krajowych miejsc pracy i wyższego wzrostu, lecz także działając ku poprawie życia samych Afrykanów.

Jest po temu ważny powód: w zeszłym roku, Chiny wpompowały do Afryki 40 mld dolarów i obiecały kolejne 20 mld w formie pomocy zagranicznej w ciągu trzech lat. W efekcie Chiny stały się największy partnerem handlowym Afryki – ich wzajemna wymiana gospodarcza wyniosła w 2011 r. 166 mld dolarów. Ten sam bilans na linia Afryka – USA to tylko 95 mld.

>>cały komentarz: Bloomberg.com

oprac. SS


Prezydent Barack Obama (CC BY-ND Allison Harger)

Tagi


Artykuły powiązane

Afryka na zawsze dzika?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy wypada rozpocząć słowami piosenki dla dzieci? O Afryce dzikiej? Minęło sporo czasu, a dzieci, które jej słuchały już dorosły. Asocjacje związane z tzw. Czarnym Lądem wciąż tkwią w naszych głowach. Spójrzmy jednak na Afrykę jako gospodarkę.
Afryka na zawsze dzika?

Inna jakość chińskich relacji z Afryką

Kategoria: Trendy gospodarcze
Powoli zmienia się postrzeganie Chin w Afryce. Obniża się poparcie dla wprowadzanego w krajach afrykańskich modelu rozwoju. Stąd pojawia się możliwość zwiększania roli innych mocarstw na kontynencie.
Inna jakość chińskich relacji z Afryką

Strategia Chin wobec Afryki przynosi efekty

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ruszająca z początkiem tego roku Afrykańska Kontynentalna Strefa Wolnego Handlu (AfCFTA) to dla Chin wyczekiwany zwrot w relacjach z regionem i możliwość realizacji ogromnych zysków.
Strategia Chin wobec Afryki przynosi efekty