USA powinny więcej inwestować w Afryce

Który kontynent jest domem sześciu z 10 najszybciej rosnących gospodarek świata, a jego PKB ma według prognoz urosnąć w 2013 r. o 5 proc., czyli dwa razy bardziej niż PKB USA? A który kontynent jest beneficjentem zaledwie 5 proc. inwestycji zagranicznych USA?
USA powinny więcej inwestować w Afryce

Prezydent Barack Obama (CC BY-ND Allison Harger)

Afryka, oczywiście. Prezydent USA, Barack Obama, w zeszłym tygodniu odwiedził ten kontynent. Jego wizyta skoncentrowała się głównie na nierównomiernym rozwoju Afryki i braku strategii ze strony Ameryki na głębszą współpracę gospodarczą.

Stany Zjednoczone faktycznie powinny robić w tej mierze znacznie więcej, nie tylko „u siebie” korzystając ze zwiększonego eksportu do Afryki, a co za tym idzie większej liczby krajowych miejsc pracy i wyższego wzrostu, lecz także działając ku poprawie życia samych Afrykanów.

Jest po temu ważny powód: w zeszłym roku, Chiny wpompowały do Afryki 40 mld dolarów i obiecały kolejne 20 mld w formie pomocy zagranicznej w ciągu trzech lat. W efekcie Chiny stały się największy partnerem handlowym Afryki – ich wzajemna wymiana gospodarcza wyniosła w 2011 r. 166 mld dolarów. Ten sam bilans na linia Afryka – USA to tylko 95 mld.

>>cały komentarz: Bloomberg.com

oprac. SS


Prezydent Barack Obama (CC BY-ND Allison Harger)

Tagi


Artykuły powiązane

Kurczą się globalne transfery pieniężne migrantów

Kategoria: Raporty
Globalne transfery pieniężne spadną w tym roku średnio o 20 proc. – wynika z prognozy Banku Światowego opublikowanej w raporcie „COVID-19 Crisis Through a Migration Lens”. To skutki kryzysu wywołanego przez pandemię, która doprowadziła do znacznego spadku zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników-imigrantów.
Kurczą się globalne transfery pieniężne migrantów

Rezerwy banku centralnego Ukrainy szybko wzrosły i jeszcze szybciej maleją

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ukraiński bank centralny ogłosił rekordowy wzrost poziomu swoich rezerw. W lutym zakładał, że do końca 2022 r. mogą wzrosnąć nawet do poziomu 32 mld dolarów. Ale z powodu koronawirusa musiał je zacząć wyprzedawać. Efekt interwencji był słaby i hrywna straciła na wartości ponad 10 proc.
Rezerwy banku centralnego Ukrainy szybko wzrosły i jeszcze szybciej maleją

Pandemia pogłębia nierówności w USA

Kategoria: Analizy
Stany Zjednoczone mają jeden z najwyższych wskaźników nierówności dochodowych wśród krajów OECD. Pandemia, w sensie fizycznym i finansowym, dotyka najmniej zamożnych grup, a to będzie skutkować zwiększeniem społecznej polaryzacji.
Pandemia pogłębia nierówności w USA