Wynik holenderskich wyborów to pozytywny bodziec dla euro

Nie będzie „europejskiej wiosny”. Wybory w Holandii wygrała Partia Ludowa obecnego premiera Marka Ruttego. To może zwiastować kontynuację dotychczasowej polityki gospodarczej Amsterdamu i pozytywnie wpłynąć na nastroje europejskich przedsiębiorców.
Wynik holenderskich wyborów to pozytywny bodziec dla euro

Wybory w Holandii. (Fot. PAP)

Od początku trudno było powiedzieć, na czym miałaby polegać „europejska wiosna” w kwestiach ekonomicznych. Mark Wilders, jej orędownik, w kampanii jak ognia unikał tematów gospodarczych. Nie miał konkretnego programu ekonomicznego, ani wizji zmian. Wiedział tylko, że z Unią Europejską mu nie po drodze.

Wygrana Partii Ludowej na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD ) z premierem Markiem Ruttem na czele, to zwycięstwo starego, sprawdzonego porządku – również gospodarczego. W odniesieniu do gospodarki kontynuację dotychczasowej polityki bierzemy za dobrą monetę. Rząd Ruttego w ostatnich latach wdrożył w Holandii obszerny pakiet stymulacyjny, zreformował rynek mieszkaniowy i rynek pracy, podwyższył wiek emerytalny, znajdując przy tym 23,5 mld dol. oszczędności w budżecie.

Wprowadzone zmiany pomogły gospodarce, która nie tylko poradziła sobie z recesją, ale w 2017 r., zgodnie prognozami, ma rozwijać się w tempie 2 proc. wobec 1,6 proc. dla całej strefy euro. Poprawia się także sytuacja na holenderskim rynku pracy – szacuje się, że w tym roku bezrobocie spadnie do 5,2 proc.

Wygrana VVD to kolejny, po spadku notowań AfD w Niemczech, sygnał odwracania się tendencji populistycznych na świecie. Co ważne, nie wróży to dobrze Marine Le Pen przed wyborami we Francji. Wynik holenderskich wyborów nie tylko przekreśla wizję Nexitu [wyjścia Holandii z UE – przyp. red.], ale też oddala wizję Frexitu [wyjścia Francji]. Powinien wesprzeć nastroje europejskich przedsiębiorców, wzmocnić euro oraz notowania akcji na giełdach europejskich. Europejczycy coraz częściej zdają sobie sprawę, że za populizm gospodarczy prędzej czy później będzie trzeba zapłacić.

Grzegorz Raupuk jest członkiem zarządu  i dyrektorem Departamentu Zarządzania Portfelami w RDM Wealth Management.

 

Wybory w Holandii. (Fot. PAP)

Tagi


Artykuły powiązane

Inflacja w Niemczech: kłopot dla nowego rządu i strefy euro

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po dekadach niezłej koniunktury, rosnących płac i stabilnych cen Niemcy muszą zmierzyć się z coraz mniej przewidywalnym otoczeniem gospodarczym. Jego częścią jest rosnąca inflacja.
Inflacja w Niemczech: kłopot dla nowego rządu i strefy euro

Bilans a wynik finansowy NBP

Kategoria: Analizy
Bank centralny postrzegany jest głównie przez pryzmat celów i zadań, jakie wykonuje, określających jego funkcje pełnione w gospodarce. Rzadziej jednak patrzy się na niego, jak na jednostkę gospodarczą, której działalność jest widoczna w bilansie, a jej efekty odzwierciedlone w jego rachunku zysków i strat.
Bilans a wynik finansowy NBP