Berg: Trudne zadanie przed Draghim

Wyjście z ultraluźnej polityki pieniężnej nie jest łatwe. Doświadczenie USA z paniką po ogłoszeniu początku jej zacieśniania pokazuje skalę trudności. Bardzo trudno jest kontrolować premię za ryzyko na rynkach finansowych – pisze Jesper Berg, komentator Central Banking.
Berg: Trudne zadanie przed Draghim

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego (CC BY-NC-ND European Central Bank)

Kształtowanie się premii za ryzyko będzie wpływać na zmiany cen aktywów. Ponadto stopy procentowe będą miały wpływ na stabilność zadłużenia, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym – uważa Berg.

Według niego średniookresowa polityka pieniężna EBC umożliwi lepsze uwzględnienie kwestii stabilności finansowej. Jednakże, w przeciwieństwie do lat kryzysu, względy stabilności finansowej prawdopodobnie będą mniej dopasowane do tych dotyczących krótkoterminowej stabilności cen, a także będą różnić się znacznie w poszczególnych państwach członkowskich. Na przykład Niemcy mogą potrzebować znacznie wyższych stóp procentowych dla zwalczenia napędzanej cenami aktywów inflacji, w tym samym czasie, kiedy kraje południowej Europy wciąż będą zmagać się z deflacją. Będzie zatem więcej pytań co do celu, który Mario Draghi i EBC obiorą, wraz z różnymi poglądami, czy ten cel był właściwy.

>>Cały komentarz na centralbanking.com

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego (CC BY-NC-ND European Central Bank)

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane