Apple w finansowej otchłani

Koncern Apple zdecydował w zeszłym tygodniu, że wyemituje warte 17 mld dolarów obligacje. To znów każe zastanowić się nad okropnym amerykańskim systemem podatkowym.
Apple w finansowej otchłani

Apple Store w Szanghaju (CC BY-NC-ND SimonQ錫濛譙)

Decyzja giganta technologicznego zapada w czasie, gdy na zagranicznych kontach ma on 100 mld dolarów w gotówce. Pożyczając jednak pieniądze na rynku kapitałowym, Apple może wypłacić dywidendy swoimi udziałowcom taniej, niż gdyby miał robić to korzystając z tych zagranicznych rezerw i płacąc związane z tym podatki.

Oczywiście to posunięcie rozwścieczyło tych, którzy protestują przeciwko unikaniu podatków oraz korporacyjnej chciwości. Tymczasem prawdziwym winowajcą nie jest Apple, a skomplikowany system podatkowy USA.

Działania koncernu Apple można wytłumaczyć dwoma cechami tego systemu: tym, jak traktuje się zagraniczny przychód oraz faworyzowaniem długu ponad kapitał.

Gdy amerykańska firma uzyskuje dochód poza USA, płaci podatki najpierw w kraju uzyskania przychodu, a potem płaci jeszcze dodatkowy podatek, gdy chce żeby ten dochód wrócił do USA. Oto przykład. Firma zarabia 1 mld dolarów na Tajwanie. Płaci tam 170 mln podatku (17 proc.). Będzie musiała zapłacić więc kolejne 180 mln podatku w USA (35 proc.), jeśli postanowi pieniądze ściągnąć na swoje macierzyste konta w Stanach.

Trudno się dziwić, że firmy często po prostu rezygnują ze ściągania do domu zagranicznej gotówki i wybierają finansowy limbus (otchłań): pieniądze nie są ani opodatkowane, ani wykorzystane do wypłacenia dywidend, czy inwestowania.

>>cały komentarz: FT.com

oprac. SS

Apple Store w Szanghaju (CC BY-NC-ND SimonQ錫濛譙)

Tagi


Artykuły powiązane

Unikanie podatków i imperatyw wzrostu

Kategoria: Analizy
Są dwie prawdy podatkowe. Pierwsza mówi, że bez podatków nie powstałaby żadna cywilizacja, ponieważ nie byłoby za co budować wspólnoty, zaś wedle drugiej podatki to narzędzie niezmiennie przeradzające się w instrument opresji, co sprawia, że ich unikanie jest zaletą.
Unikanie podatków i imperatyw wzrostu

Cyfrowy podatek kością niezgody w OECD

Kategoria: Analizy
Coraz więcej państw zapowiada opodatkowanie działalności wielkich graczy technologicznych. Wielostronne negocjacje toczą się w ramach Organizacji Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD). Ich niepowodzenie może otworzyć nowy front wojny handlowej o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
Cyfrowy podatek kością niezgody w OECD

Rezerwy banku centralnego Ukrainy szybko wzrosły i jeszcze szybciej maleją

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ukraiński bank centralny ogłosił rekordowy wzrost poziomu swoich rezerw. W lutym zakładał, że do końca 2022 r. mogą wzrosnąć nawet do poziomu 32 mld dolarów. Ale z powodu koronawirusa musiał je zacząć wyprzedawać. Efekt interwencji był słaby i hrywna straciła na wartości ponad 10 proc.
Rezerwy banku centralnego Ukrainy szybko wzrosły i jeszcze szybciej maleją