Berner: Inflacja nie jest rozwiązaniem

Inflacja nie zdewaluuje długów.

W ekonomicznej prasie pojawiają się głosy, że rozwiązaniem problemu narastających długów fiskalnych może być inflacja. Stąd bierze się sugestia, aby banki centralne podniosły poziom celów inflacyjnych z ok. 2 proc do 4 proc. Richard Berner z banku Morgan Stanley argumentuje, że taka strategia nie przyniesie pozytywnych skutków z trzech zasadniczych powodów.

Po pierwsze, w ciągu ostatnich dekad rynki finansowe rozwinęły się i dziś trudno oczekiwać, aby inwestorzy pozwolili się oszukać przez wybuch niespodziewanej inflacji. Obecnie jest wiele instrumentów, które pozwalają chronić portfele przed spadkiem wartości pieniądza.

Po drugie, prawie połowa wydatków z amerykańskiego budżetu jest indeksowana do inflacji. W związku tym, kiedy ceny zaczną rosnąć, istniejący dług rzeczywiście będzie coraz lżejszy, ale automatycznie będą rosły wydatki na służbę zdrowia, zasiłki społeczne itp.

Po trzecie, Berner oczekuje, że FED nie będzie tolerował podwyższonej inflacji, mimo że może to być ryzykowne politycznie.


Tagi


Artykuły powiązane

Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne, więc np. nie istnieje jedna, „rzeczywista” inflacja, nie ma też idealnego jej wskaźnika. Sposoby na mierzenie spadku siły nabywczej pieniądza zmieniają się od stuleci, a nowe technologie pozwalają na udoskonalanie metody – mówi dr hab. inż. Jacek Białek, ekspert GUS i prof. Uniwersytetu Łódzkiego.
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne

Powracające kłopoty fiskalne

Kategoria: Analizy
Dobra koniunktura międzynarodowa pozwoliła utrzymać przez kilka lat silny wzrost gospodarczy w Polsce. Dzięki temu poprawiła się też sytuacja finansów publicznych. Spowolnienie, które nas czeka w najbliższych miesiącach oraz konieczność zwiększenia wydatków dla wsparcia zamrożonej gospodarki pogorszą sytuację budżetu.
Powracające kłopoty fiskalne

Pieniądz i dług: jak zapłacić za kryzys

Kategoria: VoxEU
Jednoczesny wzrost długu publicznego i sum bilansowych banków centralnych w krajach rozwiniętych skutkuje koniecznością rozwiązywania ważkich dylematów w zakresie realizowanej polityki publicznej. W praktyce „monetyzacja” długów rządowych przez banki centralne skutkuje przekształceniem bieżącego ryzyka kredytowego i ryzyka finansowania w przyszłe ryzyko inflacji
Pieniądz i dług: jak zapłacić za kryzys