BŚ: Istnieją narzędzia do poprawy efektywności polskich szpitali

Długi polskich szpitali to wciąż przede wszystkim efekt złej organizacji, a nie niedofinansowania - piszą eksperci Banku Światowego w raporcie „Improving the financial sustainability of the hospital sector in Poland: towards a systematic aproach.”

W usprawnianiu działania swojego systemu szpitali Polska zrobiła znaczny postęp, ale ich finansowanie wciąż jest dużym problemem. Na koniec 2012 r. sumaryczne długi polskich placówek sięgnęły 10,6 mld złotych – czytamy w raporcie Banku Światowego nt. polskiego szpitalnictwa „Improving the financial sustainability of the hospital sector in Poland: towards a systematic aproach.” Skąd według ekspertów biorą się te długi? Problem jest złożony. Proste wyjaśnienia – np. biedny region, to duży dług – nie działają.

Okazuje się, że długi polskich szpitali to wciąż przede wszystkim efekt złej organizacji, a nie niedofinansowania. Jedną z bolączek jest to, że publiczne szpitale zamiast dzielić się usługami i współpracować, konkurują – w efekcie choć popyt na daną usługę w regionie może być zaspokojony przez jeden szpital, oferują ją wszystkie. W długiej perspektywie – podkreśla raport – istotna jest dobra organizacja systemu diagnostycznego. Należy choćby zapewnić lepszą pozycję szpitali chętnych do bardziej skomplikowanej diagnostyki.

Ze względu na obecny system finansowania, szpitale podejmują się najbardziej dla nich „dochodowej” diagnostyki, a nie najbardziej potrzebnej. Eksperci twierdzą, że na poziomie lokalnym już teraz jest do wykorzystania wiele narzędzi, które już teraz można wykorzystywać, np. gromadzenie baz danych, pozwalających na efektywne szacowanie i monitoring kosztów. Z biznesowego punktu widzenia w tym względzie szpitale powinny nawet łączyć siły i przeprowadzać wspólne inwestycje. – Polska wciąż potrzebuje jednak dużej kompleksowej reformy systemu, której opracowanie powinno przyjąć formę powszechnej debaty – podkreśla raport.

>>cały raport Banku Światowego

oprac. SS


Tagi


Artykuły powiązane

Chińczyk wspierany sztuczną inteligencją

Kategoria: Analizy
Wspomaganie pracy lekarzy i specjalistów przez sztuczną inteligencję to nie jest science fiction, ale realny plan Pekinu, który stawia na najnowsze rozwiązania technologiczne w medycynie.
Chińczyk wspierany sztuczną inteligencją

Polska największym przewoźnikiem w transporcie drogowym UE

Kategoria: Analizy
Dominująca pozycja Polski w unijnym transporcie drogowym to efekt rosnących obrotów handlowych, liberalizacji dostępu do rynku usług transportowych UE oraz wysokiej konkurencyjności cenowej polskich firm.
Polska największym przewoźnikiem w transporcie drogowym UE

Oko na gospodarkę: Kraje bez hamulca wzrostu

Kategoria: Oko na gospodarkę
Tempo rozwoju w świecie, zwłaszcza w największych gospodarkach, będzie w 2019 r. słabnąć. Wyraźnym wyjątkiem są Indie, gdzie rozwój przyspieszy.
Oko na gospodarkę: Kraje bez hamulca wzrostu