Natychmiast skończmy z oszczędnościami

Dopóki Europa nie odrzuci programu oszczędności na rzecz podejścia prorozwojowego, wszystkie oznaki ożywienia będą jedynie iluzją. Nieprzypadkowo największy wzrost rentowności obligacji i najgwałtowniejszy wzrost zadłużenia odczuły właśnie te kraje, które wprowadziły najbardziej radykalne cięcia budżetowe.
Natychmiast skończmy z oszczędnościami

Fot. CC BY-NC-ND by aranjuez1404

Prawda jest taka, że mówienie o jakimkolwiek ożywieniu, zanim nie zostaną odbudowane straty poniesione w wyniku cięć i oszczędności, zawsze będzie przedwczesne. Każdy kraj, który wdrożył program oszczędnościowy bez przeniesienia jego kosztów na prywatnych wierzycieli, ma teraz większe zadłużenie niż przed rozpoczęciem tego programu (…)

Wyjaśnienie jest bardzo proste: kiedy jakieś państwo rezygnuje z monetarnej suwerenności, to jego banki tak naprawdę zaczynają się zadłużać w obcej walucie. To sprawia, że stają się wyjątkowo bezbronne wobec szoków płynnościowych, takich jak ten, który wywołał zawirowania w europejskimi systemie bankowym w latach 2010-2011. Rząd, który nie jest w stanie dodrukowywać pieniędzy na ratowanie banków lub na podniesienie konkurencyjności eksportu poprzez dewaluację waluty, ma tylko dwa wyjścia: niewypłacalność lub deflację (oszczędności).

U podstaw logiki oszczędności leży przekonanie, że cięcia budżetowe, dzięki ograniczeniu zadłużenia i odbudowie zaufania, koniec końców zwiększą stabilność i zaczną wspierać wzrost. Kiedy jednak poszczególne państwa wdrażają programy oszczędnościowe w tym samym czasie co ich główni partnerzy handlowi, popyt gwałtownie spada i prowadzi do kurczenia się wszystkich gospodarek. Skutkuje to wzrostem wskaźnika długu do PKB.

>>czytaj cały komentarz:

Project Syndicate

Fot. CC BY-NC-ND by aranjuez1404
Project Syndicate
Project Syndicate

Tagi


Artykuły powiązane

Rządy będą upadać

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ramach antykryzysowych programów światowe rządy wpompują w gospodarkę ponad 8 bln dolarów, czyli równowartość 10 proc. światowego PKB. Ich potrzeby pożyczkowe wzrosną, ale nie wszystkie poradzą sobie ze spłatą długów. Światu grozi największa od lat 80. XX w. fala rządowych niewypłacalności.
Rządy będą upadać

Co się liczy w oszczędzaniu na emeryturę

Kategoria: Usługi finansowe
W trakcie pandemii spada motywacja, by myśleć o odległej, emerytalnej przyszłości. Myśli się raczej o tym, co będzie jutro. Problem emerytalny jednak nie znika. Prof. William F. Sharpe, laureat Nagrody Nobla z ekonomii, tłumaczy, jakie czynniki należy brać pod uwagę, planując swoje inwestycje emerytalne.
Co się liczy w oszczędzaniu na emeryturę