Nie porównujmy Detroit do Grecji

Gdy Detroit ogłosiło bankructwo, nie byłem jedynym ekonomistą, który miał przeczucia, w jakim kierunki potoczy się debata w USA. Czy Detroit to sytuacja analogiczna do tej w Grecji?
Nie porównujmy Detroit do Grecji

Paul Krugman (CC By commonwealth club)

Kryzys w Grecji powinien był mieć mały wpływ na resztę świata, w końcu to mała gospodarka. Niestety, wielu polityków używało kazusu Grecji w debacie o kondycji światowej gospodarki, w rezultacie zamiast na problemie niewystarczającej liczby miejsc pracy, skupiając się na kwestiach fiskalnych.

Prawda była zaś taka, że Grecja była szczególnym przypadkiem, a deficyt budżetowy był jedynie jedną z przyczyn jej problemów. Grecja nie przynosi nam więc zbyt wiele nowej wiedzy, gdy mówimy o problemach globalnej gospodarki.

Detroit jenak daje tym wciaż trąbiącym o potrzebie ograniczania deficytu kolejny przypadek do dezinetrpretacji.

Prawda jest tymczasem taka, że na pytanie, czy Detroit to zapowiedź kryzysu systemu emerytur publicznych w USA odpowiedź brzmi nie.

Fakt – mamy tu niedobory funduszy na dla naszej gospodarki to ostatecznie nie jest duży problem. W istocie Detroit to ofiara sił rynkowych.

>>cały komentarz: NYT.com

Paul Krugman (CC By commonwealth club)

Tagi


Artykuły powiązane

Północ kontra Południe, czyli wierzyciele kontra dłużnicy

Kategoria: Analizy
Asymetria, między krajami bardzo zadłużonymi a zadłużonymi umiarkowanie, jest groźna dla stabilności strefy euro, a także całej Unii Europejskiej. Zwiększa bowiem ryzyko przedłużającej się stagnacji gospodarczej.
Północ kontra Południe, czyli wierzyciele kontra dłużnicy

Bankierzy centralni nie mają wpływu na wszystko

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
Obecny kryzys z punktu widzenia polityki pieniężnej nie ma precedensu. Jak na razie nie ma ryzyka inflacji. Trzeba jednak uważać, by nie kontynuować działań specjalnych, gdy pandemia już minie - przekonuje Paul Tucker, były wiceszef Banku Anglii.
Bankierzy centralni nie mają wpływu na wszystko

Spowolnienie w Niemczech jest tymczasowe

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport do Niemiec to ok. 28 proc. całości eksportu, który z kolei stanowi ok. połowy polskiego PKB. Nasza gospodarka zwolniła ostatnio w ślad za niemiecką, ale powinna notować lepsze wyniki, gdy spowolnienie w Niemczech minie - uspokaja prof. Jacek Tomkiewicz, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego.
Spowolnienie w Niemczech jest tymczasowe