Nie porównujmy Detroit do Grecji

Gdy Detroit ogłosiło bankructwo, nie byłem jedynym ekonomistą, który miał przeczucia, w jakim kierunki potoczy się debata w USA. Czy Detroit to sytuacja analogiczna do tej w Grecji?
Nie porównujmy Detroit do Grecji

Paul Krugman (CC By commonwealth club)

Kryzys w Grecji powinien był mieć mały wpływ na resztę świata, w końcu to mała gospodarka. Niestety, wielu polityków używało kazusu Grecji w debacie o kondycji światowej gospodarki, w rezultacie zamiast na problemie niewystarczającej liczby miejsc pracy, skupiając się na kwestiach fiskalnych.

Prawda była zaś taka, że Grecja była szczególnym przypadkiem, a deficyt budżetowy był jedynie jedną z przyczyn jej problemów. Grecja nie przynosi nam więc zbyt wiele nowej wiedzy, gdy mówimy o problemach globalnej gospodarki.

Detroit jenak daje tym wciaż trąbiącym o potrzebie ograniczania deficytu kolejny przypadek do dezinetrpretacji.

Prawda jest tymczasem taka, że na pytanie, czy Detroit to zapowiedź kryzysu systemu emerytur publicznych w USA odpowiedź brzmi nie.

Fakt – mamy tu niedobory funduszy na dla naszej gospodarki to ostatecznie nie jest duży problem. W istocie Detroit to ofiara sił rynkowych.

>>cały komentarz: NYT.com

Paul Krugman (CC By commonwealth club)

Tagi


Artykuły powiązane

Detroit na swoim. Jak pomóc upadłym miastom?

Kategoria: Społeczeństwo
W upadłych miastach, takich jak Detroit, kwitnie proceder przywłaszczania nieruchomości. To nie jest jednoznacznie złe zjawisko – przekonuje socjolożka Claire Herbert w książce „A Detroit Story”.
Detroit na swoim. Jak pomóc upadłym miastom?

Globalna stagnacja: co ją powoduje i jak ją przezwyciężyć?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Powszechnie uważa się, że globalizacja jest  powiązana z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego w skali światowej (a nawet, że jest ona przyczyną tego przyspieszenia). Przekonanie to jest błędne. Dane statystyczne przekonują, że związek  globalizacji ze światowym wzrostem gospodarczym jest raczej antagonistyczny.
Globalna stagnacja: co ją powoduje i jak ją przezwyciężyć?

Amerykański pas rdzy wciąż czeka na nowe życie

Kategoria: Analizy
Pas rdzy - w czasach świetności gospodarcze serce Ameryki, dziś krwawiące i rozpaczliwie krzyczące o nowe życie. Donald Trump zawiódł jego mieszkańców, którym cztery lata temu obiecał wielką repatriację amerykańskiego przemysłu. I za to m.in. zapłacił przegraną w pojedynku o drugą kadencję.
Amerykański pas rdzy wciąż czeka na nowe życie