Obama chce zakazać inwersji

Prezydent Obama uważa, że przenoszenie siedzib amerykańskich firm poza USA jest niesprawiedliwe i gwałci zasadę "gospodarczego patriotyzmu".
Obama chce zakazać inwersji

Barack Obama (CC BY Marc Nozell)

Administracja Obamy dużo ostatnio mówi o „inwersji podatkowej”, czyli praktyce polegającej na tym, że amerykańskie firmy przenoszą swoje kwatery główne poza USA i obniżają w ten sposób płacone przez siebie podatki. Prezydent Obama uważa, że to niesprawiedliwe i gwałci zasadę „gospodarczego patriotyzmu”. Amerykańskie rodziny muszą w pocie czoła harować i płacić podatki, a duzi gracze rynkowi nie. Problem w tym, że powód istnienia inwersji jest jasny dla wszystkich. Absurdalna 35-proc. stawka podatku korporacyjnego. Firmy robią więc to, co zawsze – idą tam, gdzie podatki są niższe.

Rozwiązanie problemu jest proste: obniżyć podatki. Co ciekawe, zarówno republikanie jak i demokraci się co do tego zgadzają. Po tym, gdy Burger King przeniósł się do Kanady, nawet Obama wydał oświadczenie, z którego wynika, że jest podobnego zdania. Tylko, że… uważa on także, że zanim odpowiednie zmiany podatków zostaną wprowadzone, należy prewencyjnie zakazać inwersji. Bo „czas nagli.”

Czyli sprawa znów staje na głowie.

>>Więcej w The Independent

oprac. SS

Barack Obama (CC BY Marc Nozell)

Tagi


Artykuły powiązane

Idzie bicz na bogatych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Coraz częściej słychać, że zamiast grzecznie czekać, aż bogaci zechcą się podzielić swoim bogactwem, należy doprowadzić do tego, by zniknęli. Oczywiście nie fizycznie. Tylko jako klasa społeczna, która stała się zbyt potężna i szkodzi wszystkim.
Idzie bicz na bogatych

Podatek z Ameryki przez Estonię do Polski

Kategoria: Analizy
Szumu jest sporo wokół tzw. podatku estońskiego. Padły zapowiedzi wprowadzenia go dla małych i średnich polskich firm. Nieporozumienie polega na tym, że to żadna nowość, a odmiana codziennej praktyki stosowanej od lat w Stanach Zjednoczonych.
Podatek z Ameryki przez Estonię do Polski

Cyfrowy podatek kością niezgody w OECD

Kategoria: Analizy
Coraz więcej państw zapowiada opodatkowanie działalności wielkich graczy technologicznych. Wielostronne negocjacje toczą się w ramach Organizacji Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD). Ich niepowodzenie może otworzyć nowy front wojny handlowej o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
Cyfrowy podatek kością niezgody w OECD