Podatek Zuckerberga

Mark Zuckerberg nie będzie musiał zapłacić ani centa podatku, ponieważ podatek płaci się od zysków zrealizowanych na akcjach, a nie od rynkowego przyrostu wartości. To trzeba zmienić w odniesieniu do właścicieli spółek notowanych na giełdzie.
Podatek Zuckerberga

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka (CC BY-SA jdlasica)

David Miller, doradca podatkowy, analizuje amerykańską politykę podatkową przez pryzmat casusu Facebooka w artykule w New York Timesie.

Po wejściu Facebooka na giełdę, Mark Zuckerberg zamierza wykonać opcje warte 5 milardów dolarów z 28 mld dolarów jakie ma w spółce. 5 miliardów jakie otrzyma za zrealizowanie opcji będzie potraktowane jako wynagrodzenie za pracę i w ten sposób opodatkowane. Założyciel Facebooka będzie musiał zapłacić ponad 2 miliardy dolarów podatku, przez co najprawdopodobniej stanie się największym podatnikiem w historii.

Ale ile podatku zapłaci od reszty swoich akcji, których na razie nie sprzeda? Nie będzie musiał zapłacić ani centa. Te akcje może wykorzystać jako zabezpieczenie pożyczki na wszystkie wydatki jakie w życiu poniesie. Jeśli nie sprzeda akcji po śmierci jego spadkobiercy zapłacą podatek jedynie od różnicy między ceną akcji w dniu jego śmierci a ceną sprzedaży.

Cały artykuł w New York Timesie.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka (CC BY-SA jdlasica)

Tagi


Artykuły powiązane

Konsekwencje podatku od niektórych instytucji finansowych

Kategoria: Instytucje finansowe
Zgodnie ze wstępnymi wynikami badania przeprowadzonego przez autora artykułu podatek bankowy wpłynął na skalę wykorzystania instrumentów polityki pieniężnej, rynek pieniężny oraz oprocentowanie depozytów i kredytów. Badanie nie wykazało natomiast jednoznacznie, aby podatek istotnie zmniejszył wartość udzielonych kredytów czy rentowność banków.
Konsekwencje podatku od niektórych instytucji finansowych

Da się przerwać błędne koło podatkowe

Kategoria: Analizy
Na Zachodzie duże wzmożenie podatkowe. W mediach doniesienia, że krezusi rok w rok dodają do swych majątków miliardy, a w podatkach płacą liche miliony. Pod pręgierzem za „optymalizację” stają wielkie korporacje, fundusze i właściwie prawie każdy, kto nie boi się stawać w szranki z państwem.
Da się przerwać błędne koło podatkowe

Rynki akcji państw Trójmorza - możliwa konsolidacja?

Kategoria: Analizy
Rynki akcji państw Trójmorza są mocno zróżnicowane. Większość z nich w ostatnich latach przeżywała stagnację, ale globalny wzrost zainteresowania akcjami wśród inwestorów indywidualnych może być szansą na ich rozwój. Czy pod wspólnym szyldem?
Rynki akcji państw Trójmorza - możliwa konsolidacja?