Autor: Paweł Dobrowolski

ekonomista i ekspertem Instytutu Sobieskiego

Polacy zaczynają pytać o dług publiczny

Świadomość ogółu zmienia się powoli zwłaszcza, gdy dotyczy tak abstrakcyjnych zjawisk jak dług publiczny. Ale czasem dobrze wybrane i użyte narzędzie  skutecznie i szybko zmienia tę świadomość. Rok temu Forum Obywatelskiego Rozwoju w centrum Warszawy postawiło licznik długu. Od tamtego czasu skokowo wzrosła ilość zapytań w google o „dług publiczny”.

Poniżej widzisz dwa wykresy uzyskane za pomocą Google Trends. Ten wyższy obrazuje ilość zapytań o hasło „dług publiczny” w internetowej wyszukiwarce Google. Przed wrześniem ubiegłego roku, gdy postawiono licznik długu liość zapytań była nieistotna. We wrześniu ub.r. skoczyła i trzyma się cały czas dość wysoko:

dlugpubliczny39

Ten niższy wykres obrazuje częstotliwość, z którą hasło „dług publiczny” pojawiło się w Google News stories.

Częstotliwość pytania Googla o jakieś hasło jest miarą niedoskonałą. Ale prawdopodobnie ilustruje rosnącą świadomość wśród Polaków rosnącego długu publicznego. A to pierwszy krok, by coś z nim zrobić… :-)

dlugpubliczny39
dlugpubliczny39

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Koniec taniego pieniądza: nadchodzą trudniejsze czasy dla polityki fiskalnej?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Właśnie dokonuje się duży zwrot w polityce najważniejszych banków centralnych na świecie. Ściśle wiąże się z tym obserwowany wzrost rentowności obligacji rządowych, który rozpoczął się w 2021 r. i nabrał gwałtownego przyspieszenia w tym roku.
Koniec taniego pieniądza: nadchodzą trudniejsze czasy dla polityki fiskalnej?

Świat z inflacją za pan brat?

Kategoria: Analizy
Przy wysokim długu publicznym stabilność cen, czyli trzymanie inflacji w ryzach ma kardynalne znaczenie.
Świat z inflacją za pan brat?