Rządy państw europejskich walczą z szarą strefą kijem

Po wybuchu kryzysu i spadku dochodów budżetowych, rządy krajów europejskich zaczęły poszukiwać sposobów na poradzenie sobie z szarą strefą – wynika z raportu „Shadow Economy in Europe 2013” przygotowanego przez ATKearney, Visa oraz prof. Friedricha Schneidera. Te działania skupiają się na walce z unikaniem podatków. Dominuje podejście polegające na zwiększania kontroli i kar. Autorzy raportu wskazują zaś, że skutecznym rozwiązaniem może być promowanie w gospodarce płatności elektronicznych.
Rządy państw europejskich walczą z szarą strefą kijem

Guardia di Finanza - włoska policja skarbowa (CC BY Arpingstone)

Rozmiary szarej strefy są uzależnione od stanu koniunktury. Podczas recesji, gdy rośnie bezrobocie a dochody maleją, ludzie mają większą skłonność do przechodzenia do szarej strefy, np. podejmują dodatkową pracę albo zaniżają oficjalną sprzedaż w swoich firmach.

Ostatni kryzys potwierdza tę prawidłowość. W 2009 roku szara strefa w Europie wzrosła o 0,5 proc. oficjalnego PKB. Począwszy od 2010 nastąpiło odbicie. W 2011 r. szara strefa w Europie była mniejsza niż przed kryzysem. Oczekuje się, że w 2013 r. szara strefa będzie na najniższym poziomie w historii, jednak to zależy od głębokości i szybkości odbicia gospodarczego.

Raport wskazuje, że budownictwo jest branżą, która ma największa skłonności do funkcjonowania jako szara strefa. W skali całej Europy prawie 1/3 wartości dodanej, jaką generuje budownictwo jest wytwarzana w szarej strefie. Budownictwo również zostało bardzo mocno dotknięte przez kryzys. To być może, jak wskazują autorzy raportu, jest przyczyną dla której wielkość szarej strefy na południu Europy utrzymała się na stałym poziomie lub nawet uległa lekkiej redukcji. Gospodarka straciła miejsca pracy w szarej strefie.

Najmniejsza szara strefa jest w branżach, które opierają się na stałych, regularnych kontaktach z klientem jak usługi finansowe oraz usługi przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

Raport wskazuje, że skutecznym rozwiązaniem może być promowanie w gospodarce płatności elektronicznych, które, w przeciwieństwie do gotówki – preferowanej metodzie rozliczania transakcji w szarej strefie, zostawiają ślad w systemach informatycznych.

Cały raport na stronie Visa.

Guardia di Finanza - włoska policja skarbowa (CC BY Arpingstone)

Tagi


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (11-15.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Zachowania płatnicze w Polsce — trendy i wyzwania

Kategoria: Analizy
Płacenie za zakupione towary oraz usługi to codzienność. Literatura naukowa wskazuje cały szereg czynników, które mają wpływ na wybór instrumentu płatniczego podczas dokonywania transakcji.
Zachowania płatnicze w Polsce — trendy i wyzwania

Stany Zjednoczone walczą o obniżenie globalnych cen ropy naftowej

Kategoria: Analizy
Administracja prezydenta J. Bidena zaproponowała największy w historii plan uwolnienia około 180 mln baryłek ropy naftowej z posiadanych rezerw strategicznych. Dla silniejszego spadku cen ropy pomocne byłoby podobne przedsięwzięcie ze strony innych krajów.
Stany Zjednoczone walczą o obniżenie globalnych cen ropy naftowej