Skarb sprzedawał za tanio

NIK krytycznie ocenia kilka transakcji prywatyzacyjnych rządu PO-PSL. Ponadto dziś warto przeczytać o tym, że prawie 50 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest niewykonanych, skutkach obniżenia wieku emerytalnego, nadchodzącej recesji w USA i bezbronnych bankach centralnych oraz dalszym spadku cen surowców. I o tym, że Donald Trump spełnia kryteria lidera organizacji faszystowskiej.
Skarb sprzedawał za tanio

wiadomosciW czterech transakcjach prywatyzacyjnych – przy sprzedaży akcji Ciechu, ZA Bolesław, Kopalni Adamów i spółki Meble-Emilia NIK dopatrzył się zbyt niskich uzyskanych kwot. W przypadku kopalni Adamów zwrócono uwagę na fakt, że wartość księgowa była dwa razy większa od ceny uzyskanej w transakcji, a w przypadku ZA Bolesław, że wycena metodą porównawczą dawała wartość na poziomie ponad 1 mld złotych, tymczasem przyjęto wycenę metodą dochodową – niespełna 220 mln zł.

Natomiast w przypadku prywatyzacji Ciechu różnice między uzyskana cena a wycenami maklerów są mniejsze, ale z kolei wielu akcjonariuszy nie odpowiedziało na wezwanie słusznie uważając, że oferowana cena jest zbyt niska. Natomiast Skarb Państwa uznał, że jest dostatecznie wysoka. Wreszcie sprzedaż spółki Meble Emilia, której wartość wynikała z posiadanych nieruchomości, także została uznana za błędną i według zaniżonej wyceny. >>więcej

wkaznikiWe wtorek zrezygnował ze stanowiska prezes PZU i odwołany został niemal cały zarząd Tauronu. Witold Gadomski w wyborcza.biz dwa dni temu skomentował planowane zmiany kadrowe w spółkach państwowych. Po przypomnieniu życiorysów prezesów za czasów PO i planowanych dziś przez PiS podsumowuje: „Jarosław Kaczyński nie wierzy w profesjonalnych menedżerów, którzy kierują się interesem spółki i akcjonariuszy. Aprobując kandydatów na szefów spółek, stosuje tylko jedno kryterium – czy kandydat będzie wierny PiS, a w szczególności prezesowi partii, czy bez szemrania wykona każde polecenie. (…) Mimo wszystko Platforma Obywatelska, nawet gdy wpływała na spółki kontrolowane przez skarb państwa, robiła to w lepszym stylu niż PiS”.

Dziennikarz portalu wpolityce.pl wyciągnął z Rządowego Centrum Legislacji informację, że niewykonanych jest 49 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Z wyjątkiem jednego, pozostałe pochodzą z okresu rządów PO-PSL. Ja sprawdziłem z kolei, że blisko połowa to sprawy bezpośrednio dotyczące obrotu gospodarczego i przedsiębiorstw, choć nie jest jasne, czy niewykonanie tych orzeczeń ma większe znaczenie, poza lekceważeniem prawa. W niektórych przypadkach na pewno nie zapadły jeszcze terminy, ale mimo to lista jest frapująca. Status na stronie RCL jest jednoznaczny: „niewykonane”. >>więcej

autorzyKróciutki komunikat FOR na temat wieku emerytalnego, po przesłaniu przez prezydenta projektu ustawy obniżającej ten wiek, zawiera taki fragment:Polskie społeczeństwo się starzeje – rośnie liczba osób w wieku emerytalnym i spada liczba osób w wieku produkcyjnym. System emerytalny można dostosować do starzenia się społeczeństwa na trzy sposoby: podnosząc opodatkowanie pracujących, obniżając wysokości emerytur, podnosząc wiek emerytalny. Rozwiązanie (2) zostało odrzucone przez premier Szydło w expose, a rozwiązanie (3) blokuje zgłoszony przez prezydenta Dudę projekt przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego. Wyższe opodatkowanie pracujących (1), oznacza natomiast wypychanie kolejnych roczników młodych ludzi na emigrację. Należy podkreślić, że przedstawiane przez Kancelarię Prezydenta prognozy kosztów są mylące, a sam projekt proponuje najniższy w Unii Europejskiej docelowy wiek emerytalny kobiet”.

wkaznikiWielkie amerykańskie banki coraz częściej piszą o możliwości recesji. Citi na podstawie analizy recesji w latach 1970-2014 uważa, że jej prawdopodobieństwo w przyszłym roku doszło już do 65 procent, ponieważ ożywienie trwa bardzo długo. JP Morgan daje prawdopodobieństwo 76 procent recesji w ciągu najbliższych 3 lat, ale tylko 25 procent w przyszłym roku. Niepokojący jest dla Morgana spadek zysków korporacji.

gazociagSpadki cen surowców opisuje Telegraph. Ropa Brent po raz pierwszy od kryzysu finansowego spadła poniżej 40 dolarów za baryłkę, indeks towarów Bloomberga jest niemal identyczny jak w 1998 roku, co oznacza, że supercykl dobiegł końca. Co Chiny dały, to Chiny wzięły – podsumowuje gazeta.

W uzupełnieniu dla fanów wykresów długa i wypełniona rysunkami analiza oilprice.com z wnioskiem, że przy tak wysokiej produkcji, by zmienić trend potrzebny jest spadek cen ropy do 20 dol. za baryłkę.

finanse-publiczneMartin Wolf porównuje w FT (dostęp płatny) politykę FED i EBC, zwracając uwagę, że stan gospodarki amerykańskiej jest znacznie lepszy niż europejskiej, a faza cyklu polityki monetarnej zupełnie różna.

Tyler Cowen zwraca uwagę na swoim blogu na tekst Larry’ego Summersa w Financial Times, w którym były sekretarz skarbu rozważa sygnały wskazujące, że zacieśnienie polityki monetarnej w USA jest przedwczesne, oraz że banki centralne są nieprzygotowane na nadejście recesji. Wpis zawiera działający link do tekstu Summersa.

Bank HSBC przygotował tabele ryzyk i szans w 2016 r. Wymienia tylko dwa czynniki pozytywne: wzrost wydatków inwestycyjnych w USA i wzrost popytu na aktywa emerging markets, gdyby udał się manewr stymulacji chińskiej gospodarki.

Elementy ryzykowne to paraliż polityczny, podwyżka cen ropy, Brytyjczycy głosują za wyjściem z Unii Europejskiej, wydarzenia polityczne w Hiszpanii Portugalii lub Grecji pokazują, że kryzys eurostrefy nie skończył się, częstsze kryzysy błyskawiczne (flash crashes) oraz wzrost liczby bankructw korporacyjnych w Chinach. Jako szczególnie szpetne wyodrębniono: recesję w USA i błąd w polityce FED prowadzący do za mocnego zacieśnienia polityki monetarnej i pełnego kryzysu w krajach wschodzących.

uslugiDoug Bandow pisze, że rynki są bardziej demokratyczne niż wybory, i że wzrost ingerencji państwa de facto oznacza zmniejszenie możliwości wyboru przez jednostkę w takich obszarach jak edukacja i służba zdrowia.

wkaznikiW sprawie kolejki na Kasprowy ciąg dalszy tragifarsy. Zdaniem wyborcza.biz. PiS będzie starał się unieważnić transakcję. „Ponieważ Polskie Koleje Górskie to firma bezpośrednio kontrolowana przez luksemburską spółkę, na przejęcie nieruchomości wymagana była zgoda MSW. Taka zgoda została wydana w styczniu 2015 r., jednak starosta tatrzański odwołał się od niej do sądu administracyjnego. Wątpliwości starosty budziło to, że grunty PKG położone są m.in. na terenie parku narodowego oraz przy granicy państwa. Sprawa czeka na rozstrzygnięcie”. Nie wykluczone, że tu właśnie rząd szuka swojej szansy na unieważnienie transakcji, w której, jak się okazało, kolejka na Kasprowy jest dobrem strategicznym. O potrzebie jej odzyskania wypowiadali się ostatnio m.in. szef największej partii i premier rządu.

autorzyKrótki wpis na blogu George’a Mankiwa o Donaldzie Trumpie – spełnia on siedem cech charakterystycznych dla faszyzmu według Umberto Eco. Chodzi m.in. o kult męskości, niechęć do krytyki, kult akcji, obawę przed różnorodnością i outsiderami.

Trump jeszcze niedawno był liderem Republikanów w wyścigu do nominacji w wyborach prezydenckich, potem jednak powiedział, że wprowadziłby absolutny zakaz przyjazdu muzułmanów do USA, z wyjątkiem głów państw i ta wypowiedź spowodowała głosy krytyki wewnątrz obozu Republikańskiego.

wiadomosci
wkazniki
autorzy
wkazniki
gazociag
finanse-publiczne
uslugi
wkazniki
autorzy

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Starość nie radość i co z tym począć

Kategoria: Analizy
Pani z dorosłymi już wnukami podzieliła się refleksją, że „obiecywali długie życie, a jest tylko starość”. Nieporadność, choroby, postępująca utrata samodzielności, a także poczucie nieprzydatności są udręką seniorów, a dla społeczeństw oznaczają problemy i koszty.
Starość nie radość i co z tym począć

Francja: najważniejsze – uelastycznić rynek pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ostatnie dwa lata są nadspodziewanie dobre dla francuskiej gospodarki. Ale od listopada 2018 roku trwają nieustanne protesty „żółtych kamizelek”. Ruch, który rozpoczął się jako sprzeciw wobec podwyżki podatków paliwowych, jest reakcją na reformy prezydenta Emmanuela Macrona.
Francja: najważniejsze – uelastycznić rynek pracy