Startuje największa inwestycja PPP w Polsce

8 kwietnia 2013 r. miasto Poznań i SITA Zielona Energia podpisały umowę na realizację instalacji termicznego przekształcania odpadów, czyli spalarni śmieci. To największa w Polsce inwestycja, którą będzie realizowana przy użyciu modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Instalacja rozpocznie pracę w 2016 r.

Oferta SITA Zielona Energia została wybrana przez Poznań w wyniku dwuletniej procedury przetargowej. Spółka zaprojektuje, sfinansuje i zbuduje, a następnie  przez 25 lat będzie eksploatowała instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajności 210 000 ton rocznie.

Koszt budowy instalacji szacowany jest na ponad 725 mln zł i będzie w pełni sfinansowany przez akcjonariuszy spółki SITA Zielona Energia oraz konsorcjum trzech banków: Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ponadto umowa PPP daje miastu możliwość zastąpienia części prywatnego finansowania przez środki z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.1.

>>czytaj więcej: Śmieci publiczno – prywatne

oprac. Map


Tagi


Artykuły powiązane

Nieco luźniej na miejskim śmietniku

Kategoria: Raporty
Z 504 do 486 kilogramów na głowę zmalała pomiędzy 2010 a 2017 r. góra wyrzucanych w krajach Unii Europejskiej komunalnych śmieci. W Polsce pozostaje ich znacznie mniej niż przeciętnie w Unii. W krajach, w których powstaje najwięcej odpadów, najwięcej się ich też przetwarza. Nam do tego jeszcze daleko.
Nieco luźniej na miejskim śmietniku

Ekologia martwi i intryguje, ale nie skłania do poświęceń

Kategoria: Analizy
Polacy powinni jak najszybciej zmienić nawyki na bardziej przyjazne środowisku, inaczej nawet najlepsze przepisy i programy środowiskowe mogą okazać się nieskuteczne w walce z zalewem śmieci i zanieczyszczeniem powietrza.
Ekologia martwi i intryguje, ale nie skłania do poświęceń

Więcej plastiku przybywa niż ubywa

Kategoria: Ekologia
W Unii Europejskiej wyrzuca się rocznie niemal 36 mln ton opakowań z papieru, ale 84 proc. ich powraca do powtórnego użytku. Opakowań z plastiku jest o połowę mniej, ale z ich utylizacją jest gorzej. W Europie najlepiej daje sobie z tym radę Litwa. Lepsze wyniki zależą od inwestycji i wiedzy.
Więcej plastiku przybywa niż ubywa