Ukraina powinna oddać zniszczony Donbas

Dziś zaczynamy od Ukrainy – czy przemysłowy Donbas ma jeszcze wartość dla Ukrainy. A ponadto w przeglądzie informacji i opinii o aktywach banków centralnych, co oznaczałyby gwałtowne podwyżki płac w fast foodach i o skutkach braku rynku wody oraz ciąg dalszy opowieści o biznesie życia, jaki ma zrobić Węglokoks.
Ukraina powinna oddać zniszczony Donbas

wiadomosciForeign Affairs tym razem o wycofaniu się Ukrainy z Donbasu. Alexander Motyl to politolog ukraińskiego pochodzenia z Rutgers University w Newark, proukraiński i antyrosyjsko usposobiony sądząc z wcześniejszych tekstów. Tym razem pisze, że Ukraina powinna wycofać się z Donbasu i w ten sposób utrudnić realizację strategii Putina , którego celem nie jest Donbas, lecz przejęcie całej Ukrainy i ustanowienie sprzyjających jej władz w Kijowie („Ma być tak jak za Janukowycza, ale bez Janukowycza”. Oddanie separatystom zniszczonego Donbasu (produkcja w regionie donieckim spadła o 29 proc., ługańskim o 56 procent) mogłoby ochronić pozostałą Ukrainę. Ciekawe rozważania, także o tym, że zniszczony Donbas, który ekonomicznie byłby dla Putina drugą po Krymie dziurą bez dna, przyspieszyłby upadek jego reżimu.

Adam Eberhardt, polski ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich ocenia, że wojska rosyjskie pozostaną już na stałe w Donbasie.

mobilna„Smutna prawda jest taka, że Putin wygrywa na Ukrainie” – to lead komentarza z najnowszego The Economist. Zachód musi się przygotować na długa walkę i konfrontację z Rosją. Plan Putina, zdaniem tygodnika, polega albo na powstaniu federacyjnej Ukrainy z wschodnią częścią pod kontrolą Rosji, albo na podtrzymywaniu konfliktu tak, by wrzał, ale nie kipiał. Jedno i drugie oznaczałoby realizację strategicznego celu rozbicia marzeń Ukrainy o integracji z NATO i Unia Europejską. Economist uważa, że sankcje powinny zostać zaostrzone i polegać m.in. na zamrożeniu aktywów rosyjskiej kleptokracji, „przyduszeniu” sektora energetycznego i obronnego (zapewne przez całkowite odcięcie od rynków finansowych) i zakaz inwestowania w rosyjskie obligacje rządowe. Pożyczkodawcy na zachodzie nie powinni finansować podżegania do wojny. Prędzej czy później dojdzie do negocjacji, zachód musi wzmacniać pozycję Ukrainy, potrzebna jest dla niej pomoc finansowa. Wiara, że Putinowi chodzi tylko o Donbas jest skrajnie naiwna, jego pochód trzeba zatrzymać na Ukrainie – konkluduje tygodnik.

rynki-finansowe - KopiaMarc Chandler publikuje na swoim blogu wykres, jak zmieniał się bilans banków centralnych od 2007 roku i krótko rozważa, jak sytuacja zmieni się w najbliższych miesiącach. Wykres pokazuje ogromny, 5-krotny mniej więcej wzrost aktywów banków centralnych w Wielkiej Brytanii, USA i Szwajcarii, około dwukrotny w ECB ( ale od 2 lat aktywa ECB kurczą się), ponad dwukrotny wzrost w Japonii, ale dopiero od niedawna. Dla porównania znaleźliśmy najnowsze prognozy Deutsche Bank wzrostu gospodarczego dla 2014 i 2015 roku: USA odpowiednio 2,2 i 3,3, Wielka Brytania 3,1 i 2,5, Szwajcaria 1,8 i 2,0. Natomiast Japonia 1,2 i 1,3, Eurostrefa 0,8 i 1,3 proc.

finanse-publiczne - KopiaW piątek protestowali w Stanach Zjednoczonych pracownicy fast-foodów. Heritage Foundation policzyła, co stałoby się, gdyby płaca minimalna wzrosła zgodnie z ich postulatami do 15 dolarów za godzinę (obecnie w przeciętnym fast-foodzie płace wynoszą średnio 9,04 dolara za godzinę). Otóż ceny poszłyby o 38 procent w górę, sprzedaż o 36 proc. w dół i o tyle samo liczba godzin pracy pracowników, zyski w dół o 77 procent. Pouczające, także jako przykład jak liczyć skutki regulacji.

Komentarz o rzadkości dóbr na przykładzie wody napisał dla mises.org Rhett Lloyd. Tylko woda w butelkach ma cenę rynkową i podlega prawom rynku, więc jest w wielkiej obfitości. Woda w rzekach czy jeziorach nie ma właściciela, stąd jest brudna. Wody w Kaliforni brakuje z tego samego powodu – nie ma rynkowej ceny, nie ma rynkowych sygnałów, więc nikt nie dba o jej ilość i jakość. Gdyby zbiorniki wodne i rzeki miały prywatnych właścicieli i podlegały prawom rynku, wody byłby czyste i w obfitości.

przemyslWęglowy deser, ciąg dalszy. Wczoraj pisaliśmy o tym, co ma kupić Węglokoks od Kompanii Weglowej – dwie kopalnie dobre i dwie złe, jak powiedział jego prezes. Ba, ale które? Okazuje się, że te skąd się wywodzą liderzy Solidarności, by im zrobić dobrze. Z tekstu na portalu gazeta.pl.: „Jednym z kluczowych elementów restrukturyzacji spółki ma być sprzedaż Węglokoksowi czterech kopalń. Dzięki temu spółka znajdzie pieniądze na spłatę zobowiązań i dalszą działalność. Początkowo zapowiedziano, że będą to kopalnie: Piekary, Pokój, Jankowice i Rydułtowy-Anna. We wtorek [prezes Kompanii Węglowej] Taras stwierdził jednak, że zamiast Rydułtów-Anny i Pokoju sprzedane zostaną kopalnie Bobrek i Chwałowice.

W środowisku górniczym pojawiły się spekulacje, że zmiana kopalń to ukłon w stronę „Solidarności”, największego związku zawodowego działającego w spółce. Z Bobrka wywodzi się bowiem Jarosław Grzesik, szef górniczej „S”, a z Chwałowic – Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „S”. Sprzedaż ich byłych kopalń Węglokoksowi dałaby załogom obu zakładów poczucie stabilizacji. Węglokoksowi nie grozi bowiem upadłość”. Sprawdziliśmy wyniki tych kopalni w pierwszym półroczu. Zmiana nie ma wielkiego znaczenia – bez względu na wariant wszystkie generują straty na sprzedaży, a suma tych strat jest podobna, średnio 70-75 złotych na każdej tonie, choć faktycznie jedne tracą mniej, a inne więcej. Najśmieszniejsze jest założenie, że Węglokoks jest nieśmiertelny.

wiadomosci
mobilna
rynki-finansowe - Kopia
finanse-publiczne - Kopia
przemysl

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Ukraina walczy o eksport zbóż

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jeżeli kraj eksportował co roku 50 mln ton pszenicy i kukurydzy, czy 15 mln ton wyrobów stalowych, a nagle może wywozić ułamek tego wolumenu, to ma wielki problem gospodarczy. Przeżywa go Ukraina, walcząca z agresorem.
Ukraina walczy o eksport zbóż

Building Ukraine forward better, czyli jak skutecznie pomóc w odbudowie Ukrainy?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Powojenna odbudowa Ukrainy będzie wymagać ogromnych nakładów finansowych. Społeczność międzynarodowa, w tym przede wszystkim Unia Europejska, musi się zmobilizować, aby wesprzeć Ukraińców w tym procesie, równocześnie przygotowując kraj do członkostwa w UE.
Building Ukraine forward better, czyli jak skutecznie pomóc w odbudowie Ukrainy?

Praca dla uchodźczyń z Ukrainy

Kategoria: Analizy
Czy gdyby rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą trwała dłużej niż góra dwa miesiące lub gdyby z hipotetycznych dziś powodów powrót uchodźców do Ojczyzny był niemożliwy przez np. najbliższy rok, to czy bylibyśmy w stanie zapewnić im w Polsce pracę? Trudne pytanie, ale trzeba spróbować na nie odpowiedzieć.
Praca dla uchodźczyń z Ukrainy