Wolnorynkowa reforma finansowa

Wolnorynkowa dyscyplina najlepiej ochroni klientów instytucji finansowych.

W amerykańskim Kongresie toczy się dyskusja na temat powołania rządowej agencji, która miałaby chronić konsumentów przed nadużyciami instytucji finansowych. Ale nawet najsprawniejsza instytucja nie uchroni konsumentów przed najpoważniejszym zagrożeniem, jakim jest nadmierne zadłużenie – argumentuje Nicole Gelinas, ekspert Instytutu Manhattan i autorka książki „After The Fall: Saving Capitalism From Wall Street — and Washington” w komentarzu dla City Journal. To zagrożenie będzie obecne tak długo, jak firmy z sektora finansowego nie będą obawiały się bankructwa, pożyczając pieniądze na prawo i lewo.

Amerykańscy ustawodawcy skupiają się na ograniczeniu dostępu do toksycznych instrumentów hipotecznych. Ale takie działanie, zdaniem Gelinas, nie odnosi się do źródła problemu, którym jest nadmierne zadłużenie. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza poziom zadłużenia amerykańskich gospodarstw domowych wzrósł siedmiokrotnie. Sektor finansowy zachęcał ludzi do brania kredytów, ponieważ Waszyngton pozwolił samym bankom zadłużać się ponad miarę bez ponoszenia rynkowych konsekwencji.

Banki, które wpadały w tarapaty, były ratowane przez rząd. Na skutek tego wytworzyło się przeświadczenie, że wierzyciele takich instytucji nigdy nie poniosą strat. W ten sposób rząd de facto wprowadził subsydia dla udzielania kredytów sektorowi finansowemu. Działalność subsydiowana rozwija się na większą skalę niż wcześniej. Nie może dziwić, że ilość pieniędzy pożyczonych sektorowi finansowemu w ciągu ostatnich 25 lat zwiększyła się 15-krotnie. Banki dopożyczyły te pieniądze dalej konsumentom, często w sposób nieodpowiedzialny.

Aby ograniczyć ten proces, należy sięgnąć do źródła problemu – wierzyciele banków muszą zacząć znów stawać przed realnym ryzykiem niewypłacalności swoich dłużników. Rząd musi powiedzieć jasno, że nie będzie udzielał pomocy publicznej instytucjom finansowym.


Tagi


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Instytucje finansowe
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Rynki kredytów mieszkaniowych w UE pod presją

Kategoria: Instytucje finansowe
Kredyty hipoteczne (mieszkaniowe) stanowią podstawowy składnik zadłużenia gospodarstw domowych w europejskich bankach. Finansowanie konsumpcji nie odgrywa aż tak dużej roli.
Rynki kredytów mieszkaniowych w UE pod presją

Ochrona konsumenta na rynku usług finansowych w Polsce

Kategoria: Instytucje finansowe
Ochrona konsumentów na rynku usług finansowych stała się w ostatnich latach przedmiotem gorącej debaty i źródłem dużej polaryzacji społecznej. Utrudnia to rzeczową dyskusję na temat tego, jak wygląda w Polsce ochrona praw konsumentów na rynku usług finansowych oraz o tym, jak powinna ona wyglądać.
Ochrona konsumenta na rynku usług finansowych w Polsce