Znieśmy podatek dochodowy dla korporacji

EBC ogłosił, że wykupi papiery wartościowe warte 1 bln euro, by rozruszać europejską gospodarkę. Z kolei Komisja Europejska planuje inwestycje warte 315 mld euro. A co z reformami strukturalnymi?
Znieśmy podatek dochodowy dla korporacji

(CC BY-SA Images Money)

Tu sprawy dzieją się zbyt wolno. Kwestią wciąż nierozstrzygniętą są reformy podatkowe na szczeblu europejskim. Dąży się do harmonizacji podatkowej, ale wielu obawia się, że będzie prowadzić ona do wzrostu opodatkowania.

Być może należy wprowadzić inne rozwiązanie: obniżyć podatki dla korporacji. Wielu twierdzi, że duże korporacje powinny czynić duże kontrybucje na rzecz skarbu państwa w imię sprawiedliwości społecznej. Dlaczego jednak nie miałyby zamiast tego po prostu tworzyć miejsc pracy i dawać przyzwoitych pensji? W rzeczywistości przychody budżetowe z podatków dochodowych od korporacji są umiarkowane. Dlaczego nie iść na całość i całkowicie nie znieść tych podatków?

To dopiero byłoby stymulujące dla europejskiej przedsiębiorczości, a odrodzenia jej tak bardzo nam potrzeba. W moim kraju, tj. W Estonii, w 2000 r. zniesiono podatek od reinwestowanych dochodów i zadziałało to dla gospodarki bardzo korzystnie.

>>cały komentarz na Euobserver.com

 

(CC BY-SA Images Money)

Tagi


Artykuły powiązane

Recepta na pandemiczne długi? Podatek od giełdowej wyceny spółek

Kategoria: Analizy
Państwa szukają dodatkowych środków fiskalnych po ubiegłorocznej eksplozji zadłużenia w wyniku pandemii. Dwaj znani francuscy ekonomiści, Gabriel Zucman oraz Emanuel Saez, zaproponowali nowe rozwiązanie – podatek od giełdowej wyceny spółek z gospodarek G20.
Recepta na pandemiczne długi? Podatek od giełdowej wyceny spółek

Na pandemii skorzystały wielkie firmy technologiczne

Kategoria: Analizy
Na Wall Street notowane są w sierpniu historyczne rekordy. Bije je indeks Standard and Poor's 500, a technologiczny Nasdaq przeżywa prawdziwe szaleństwo. Natomiast wyniki amerykańskich spółek za II kw nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długi będzie powrót gospodarki USA do poziomu sprzed pandemii.
Na pandemii skorzystały wielkie firmy technologiczne

Da się przerwać błędne koło podatkowe

Kategoria: Analizy
Na Zachodzie duże wzmożenie podatkowe. W mediach doniesienia, że krezusi rok w rok dodają do swych majątków miliardy, a w podatkach płacą liche miliony. Pod pręgierzem za „optymalizację” stają wielkie korporacje, fundusze i właściwie prawie każdy, kto nie boi się stawać w szranki z państwem.
Da się przerwać błędne koło podatkowe