Wszystko co chciałbyś wiedzieć o elektrowni jądrowej, ale boisz się zapytać
Kategoria: Sektor niefinansowy
(CC BY-ND MREBRASIL)
W przypadku Indii i Brazylii odpowiedź brzmi: “spowolnienie jest zasmucające, ale jego implikacje są jedynie regionalne.”
Natomiast Rosja i Chiny to zupełnie inna historia.
Rosja to jeden z głównych graczy rynku energii, a Chiny produkują pewnie z połowę rzeczy, które możemy kupić w Walmarcie. Jeżeli rzeczywiście sytuacja się tam mocno pogorszy, zagrożenie dla globalnego rynku jest poważne.
Chiny to oczywiście problem bardziej interesujący niż Rosja, której zasoby surowców mogą być znaczące dla Europy Wschodniej, ale – w razie kłopotów – Europa Wschodnia może po prostu zmienić dostawców (oczywiście, to duży koszt).
Chiny zaś są unikalne. Masowa migracja chińskich robotników do fabryk przyczyniła się do największej redukcji poziomu biedy w historii ludzkości, a także redukcji kosztów produkcji w krajach rozwiniętych.
oprac. SS
Chiny stopniowo zagarniają kolejne kluczowe obszary naukowo-badawcze. Australian Strategic Policy Institute potwierdził, że dominują w 37 kluczowych technologiach na 44. W 2024 r. drugi raz z rzędu chińskie klastry naukowo-techniczne były najliczniej reprezentowane w rankingu WIPO. Chińscy naukowcy w styczniu 2025 r. ogłosili, że ich DeepSeek-R1 pokonał OpenAI o1 w trzech z pięciu testów. Po sukcesie sondy Chang'e-6, Pekin rozpoczął natomiast program rozwoju nauki o kosmosie do 2050 r.
Polska chce zablokować umowę o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej. Powodem są głównie obawy rolników o konkurencyjność ich produktów. W jaki sposób realizacja umowy z Mercosur może wpłynąć na unijne rolnictwo i jakie mogą być też jej inne skutki?