• Megan McArdle

Globalne skutki spowolnienia w krajach BRICS

31.07.2013
Nouriel Roubini zauważa, że po dekadzie wzrostu gospodarki krajów BRICS spowalniają. Tłumaczy, że w związku z ogólnym rozwojem sytuacji gospodarczej na świecie było to do przewidzenia. Zgadzam się z nim. Co to oznacza dla światowej gospodarki?
(CC BY-ND MREBRASIL)

(CC BY-ND MREBRASIL)

(CC BY-ND MREBRASIL)

W przypadku Indii i Brazylii odpowiedź brzmi: “spowolnienie jest zasmucające, ale jego implikacje są jedynie regionalne.”

Natomiast Rosja i Chiny to zupełnie inna historia.

Rosja to jeden z głównych graczy rynku energii, a Chiny produkują pewnie z połowę rzeczy, które możemy kupić w Walmarcie. Jeżeli rzeczywiście sytuacja się tam mocno pogorszy, zagrożenie dla globalnego rynku jest poważne.

Chiny to oczywiście problem bardziej interesujący niż Rosja, której zasoby surowców mogą być znaczące dla Europy Wschodniej, ale – w razie kłopotów – Europa Wschodnia może po prostu zmienić dostawców (oczywiście, to duży koszt).

Chiny zaś są unikalne. Masowa migracja chińskich robotników do fabryk przyczyniła się do największej redukcji poziomu biedy w historii ludzkości, a także redukcji kosztów produkcji w krajach rozwiniętych.

>>cały komentarz: Bloomberg

oprac. SS


Tagi


Artykuły powiązane