Gospodarka bez rozpędu

O 1 pkt. proc. wzrósł w lipcu 2011 r. w porównaniu z czerwcem wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. Gospodarka nie ma impetu rozwojowego – ocenia Maria Drozdowicz z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

WKK

W gospodarce w dalszym ciągu nie widać sił, które mogły by przyspieszyć jej rozwój w najbliższej przyszłości. Popyt wewnętrzny, pomimo rosnących wynagrodzeń i wzrostu zatrudnienia redukowany jest wysoką inflacją. Rozprzestrzeniające się problemy gospodarek strefy euro i wciąż słaba kondycja gospodarki amerykańskiej ograniczają tempo wzrostu Niemiec, a to bezpośrednio dotyka naszych eksporterów. Najważniejszym motorem w drugiej połowie roku pozostaną inwestycje publiczne zasilane środkami unijnymi.

Spośród ośmiu składowych Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury (WWK) cztery poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, dwie nie uległy zmianie i dwie pogorszyły się.

Największy wpływ na wzrost wskaźnika miał spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach firm. Do kwietnia zapasy rosły dynamicznie przy wyraźnych symptomach wolniejszego napływu nowych zamówień. Przedsiębiorstwa w pierwszym kwartale tego roku część produkcji lokowały w zapasach, licząc na wzrost popytu w kolejnych miesiącach roku. Zarówno w maju jak i w czerwcu dynamika produkcji wyraźnie osłabła, co spowodowane było zarówno kurczącym się portfelem zamówień, jak i upłynnianiem wcześniej wyprodukowanych dóbr.

Kontynuacji tego procesu możemy spodziewać się również w najbliższych miesiącach – przewiduje Maria Drozdowicz. Poziom zapasów ciągle jest wysoki, zaś tempo napływu nowych zamówień nie wykazuje tendencji do wzrostu. W czerwcu zamówienia od odbiorców zagranicznych spadły silniej niż te, które są realizowane na rynek krajowy. Kurczący się portfel zamówień najdotkliwiej odczuwają producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych oraz branża tekstylna. Niepokojące również jest to, że od dwóch miesięcy nie rosną zamówienia na dobra inwestycyjne.

Poprawiły się nieco w stosunku do poprzedniego miesiąca oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Poprawa ta nie jest jednak na tyle istotna aby przełamać dotychczasową wyraźnie stagnacyjną tendencję. Upłynnienie zapasów, zdecydowanie wolniej rosnące ceny producentów i stabilizacja cen surowców zmniejszyły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Nie nastąpił jednak wzrost przychodów z tytułu zwiększonej produkcji, co powoduje, że już od kilku miesięcy oceny stanu finansowego firm nie pogarszają się, ale również nie ulegają poprawie.

W firmach nie rośnie również wydajność pracy, co wiązać należy z umiarkowanym wzrostem płac przy ograniczaniu wielkości produkcji. Czynnik ten zmniejsza konkurencyjność polskiej oferty na rynkach zagranicznych oraz na rynku krajowym wobec towarów importowanych. Zapowiedzi wzrostu płacy minimalnej spowodują dalszy spadek wydajności pracy. Co więcej, przyczynią się do wzrostu bezrobocia oraz poszerzenia szarej strefy.

Oceny menedżerów przedsiębiorstw na temat perspektyw rozwojowych gospodarki nie uległy istotnej zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Drugi miesiąc z rzędu nie pogarszają się. Można przypuszczać, że przedsiębiorcy zaakceptowali perspektywę nieco wolniejszego wobec wcześniejszych oczekiwań wzrostu gospodarczego w tym roku.

W czerwcu ograniczeniu uległo tempo zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe – zwraca uwagę Maria Drozdowicz. Od początku roku obserwujemy umiarkowany wzrost kredytów konsumpcyjnych i tendencja ta najprawdopodobniej utrzyma się przynajmniej do końca roku. Wyższe stopy procentowe oraz niestabilność kursu walut nie zachęcają do sięgania po kredyt bankowy.

Nieznacznie wzrosła podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym, choć od początku roku jej tempo wzrostu jest bardzo powolne. Nie przybywa gotówki w obiegu a wzrost depozytów jest bardzo umiarkowany. Pieniądz w gospodarce krąży wolniej, co również jest sygnałem świadczącym o wyhamowywaniu tempa wzrostu.

Ostatnią składową, która w tym miesiącu nie uległa zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego, to realne wartości wskaźnika giełdowego WIG. Od maja br. światowe giełdy, w tym również giełda warszawska nie są łaskawe dla inwestorów.

Maria Drozdowicz

BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

WKK
WKK

Tagi


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (19–22.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (02–06.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce