Nastroje w gospodarce poprawiło Euro 2012, ale tylko na chwilę

O 1 pkt proc. spadł w lipcu Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce. Wskaźnik powrócił do widocznej od ponad roku tendencji łagodnego spadku aktywności gospodarki - ocenia Maria Drozdowicz z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

Lepszy wcześniejszy wynik to efekt wzmożonej aktywności branż produkujących na potrzeby Euro 2012.

Na rzecz spadku wskaźnika najsilniej oddziaływało zmniejszone tempo zadłużania się gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Można to częściowo tłumaczyć okresowym wzmocnieniem złotego. Spadek zainteresowania gospodarstw domowych kredytem bankowym obserwujemy już jednak od jesieni 2011 roku.

Dotyczy on głównie kredytu hipotecznego. Pomimo spadających cen nieruchomości i znacznej nadwyżki podaży, na rynku mieszkaniowym panuje marazm. Z jednej strony do takiej sytuacji przyczyniło się zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów, co znacznie ograniczyło ich dostępność. Z drugiej strony, gospodarstwa domowe odczuwają niepewność. Dynamika wynagrodzeń wyraźnie wyhamowała, utrzymuje się wysoka inflacja, zaś na rynku pracy nie widać poprawy. Sytuacja taka powoduje powściągliwość konsumentów w podejmowaniu decyzji o finansowaniu zakupów kredytem.

Na obniżenie wartości wskaźnika negatywne zmiany w wydajności pracy. Majowy jej wzrost, podobnie jak wzrost produkcji przemysłowej, był raczej wyjątkowy i miał najprawdopodobniej związek z Euro 2012. Obecnie sytuacja powraca do rysującego się wcześniej trendu.

– W najbliższych miesiącach należy jednak liczyć się z podejmowaniem przez firmy działań zmierzających do poprawy wydajności pracy, czyli z ograniczaniem dynamiki wynagrodzeń oraz redukcją zatrudnienia. W przeciwnym wypadku firmy będą traciły konkurencyjność, co zagraża utratą rynków zbytu – przewiduje Maria Drozdowicz.

WWK lipiec 2012

Neutralne dla oceny sytuacji pozostały wskaźniki ilustrujące napływ nowych zamówień do przedsiębiorstw oraz zapasy wyrobów gotowych. Tempo napływu nowych zamówień słabnie systematycznie od ponad roku. W ubiegłym miesiącu nieznacznie ono wzrosło głównie ze względu na zwiększony napływ zamówień krajowych. Zamówienia pochodzące od zagranicznych odbiorców kurczą się od ponad roku i tendencja ta w ostatnich miesiącach nie uległa zmianie. Spadają głównie zamówienia na trwałe dobra konsumpcyjne, takie jak samochody, sprzęt gospodarstwa domowego i meble. Na kontynuację tendencji do spowolnienia gospodarczego wskazuje również spadek zamówień w branżach produkujących dobra inwestycyjne.

Poziom zapasów w przedsiębiorstwach, choć charakteryzuje się znaczną zmiennością w ostatnich miesiącach, w dłuższej perspektywie nie wykazuje ani tendencji do wzrostu ani do spadku. Pozostaje on na zbliżonym poziomie od początku roku. Ostatnie dane wskazują na kontynuację tej tendencji.

– Należy spodziewać się, że w najbliższych miesiącach firmy stopniowo będą redukować zapasy wyrobów gotowych, dostosowując ich poziom do słabnącego popytu i niższej produkcji. Do działań tych zmusi je konieczność zmniejszania kosztów – prognozuje BIEC.

W firmach poprawiły się nieco oceny na temat ogólnej sytuacji gospodarczej kraju oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W obu przypadkach poprawa ta jednak jest bardzo niewielka w porównaniu ze spadkami, które obserwujemy od dłuższego czasu. Nastroje menedżerów firm dotyczące sytuacji gospodarczej całego kraju pogarszają się od już początku ubiegłego roku, choć nie spadły jeszcze do poziomów tak niskich jak w latach 2008‐2009. Nieco korzystniej oceniają przedstawiciele firm swą własną kondycję finansową. Znaczne pogorszenie kondycji finansowej nastąpiło w pierwszym kwartale 2012 r. Kolejne miesiące przyniosły stopniową poprawę, głównie zapewne dzięki działaniom redukującym koszty.

W maju – to ostatnie dane – nie przybyło w gospodarce pieniądza. Jego podaż M3 w ujęciu realnym oraz ilość gotówki w obiegu pozostała na niezmienionym poziomie. W czerwcu na warszawskim parkiecie nastroje wśród inwestorów ustabilizowały się, co przyniosło niewielką poprawę realnych wartości WIG‐u.

WWK lipiec 2012
WWK lipiec 2012

Tagi


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (19–22.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (02–06.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce